2017 2018 Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır ? Ne Kadar ?

2017 2018 Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır ? Ne Kadar ?

A ve B virüslerinin yol açmış olduğu enfeksiyona grip denilmektedir. Bu virüsler solunum yolu ile insanların vücuduna girerek genellikle sonbaharın sonunda, kış ve ilkbaharın başında salgına neden olan bir enfeksiyondur. Grip virüsü, hasta kişilerin bulunduğu ortamda öksürme ve hapşırma gibi yollarla ve virüsün bulaştığı eller aracılığı ile diğer insanlara bulaşmaktadır. Grip aşısı, ölü bir aşıdır ve özellikler kış aylarında görülmesi beklenen grip virüsü için yeniden hazırlanmaktadır. İnfluenza isimli virüsün neden olduğu hastalıklar ve grip virüsü, yapılan grip aşısı ile önlenmektedir.

Grip aşısı, gripten etkilenen ve bu aşıyı olmak isteyen herkese uygulanmaktadır. Grip virüsü, en hafif halinde bile en az 7 gün vücudun direncini düşürerek, kişinin yaşamını etkilemektedir. Bazı kişilerde % 80 oranında olumlu etki eden grip aşısı azı kişilerin bünyeleri ile alakalı olarak herhangi bir olumlu etki göstermemektedir.

GRİP AŞISI KİMLERE YAPILMALIDIR?

Grip aşısı özellikle grip virüsünün yaşamsal risk oluşturduğu kişilerde mutlaka yapılması önerilmektedir. Bu risk grupları şunlardır:

-65 yaş üstü kişiler
-Astım hastaları
-Şeker hastaları
-Kronik kalp hastaları
-Kronik akciğer hastaları
-Kronik damar hastaları
-Bağışıklık sistemi baskılanmış olan kişiler
-Kanser hastaları
-Kronik kan hastaları
-Bakımevi veya huzur evi ortamlarında yaşayanlar
-Sağlık personelleri
-Sık seyahat edenler

Grip aşısının uygulanması gereken kişiler yukarıda anlatılmıştır. Bu aşının uygulanmaması gereken kişilerin başında 6 aylıktan daha küçük bebekler gelmektedir. Ayrıca hamileliğinin ilk 3 ayının içinde olan kadınlar ve yumurtaya karşı ciddi şekilde alerjisi olanlara grip aşısı yapılmamalıdır.

GRİP AŞISI NASIL VE NE ZAMAN UYGULANIR?

Grip virüsü her mevsim ortaya çıktığı için her an enfeksiyona ve hastalığa sebep olabilmektedir. Ancak genel olarak grip enfeksiyonları Ekim ile mayıs aylarında görülmektedir. Ancak son zamanlarda özellikle Ocak ve Şubat aylarında grip hastalığı çok fazla görülmeye başlanmıştır. Grip aşısının koruyucu etkisi aşı yapıldıktan 2-3 hafta sonra ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle 2018 grip aşısı  Eylül – Ekim aylarında yapılmaya başlanacaktır. Aralık ayından önce grip aşısının bitmesi gerekmektedir. Grip aşısı yetişkinlerde tek doz çocuklarda çift doz olarak uygulanmaktadır.

Grip aşısı ne kadar ?

2017 – 2018 yılı grip aşısı fiyatlarına gelince Vaxigrip aşısı 17,17 TL fiyatıyla bütün eczanelerde bulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ