Ertesi Gün Hapı İlerde Hamile Kalmayı Engeller Mi

Ertesi Gün Hapı İlerde Hamile Kalmayı Engeller Mi

Korunmasız olarak yapılan cinsel ilişkilerde ya da taciz olaylarında gebeliğin önüne geçmek için hızlı bir önlem olarak ertesi gün hapı kullanılmaktadır. Yüksek bir dozajı olan bu doğum kontrol hapları, ilişki sonrası 72 saat gibi bir süre içerisinde alınması gerekir. Değişik çeşitleri mevcuttur ve farklı markalar bünyesinde satın alınabilmektedir. Son zamanlarda en çok tercih edilen ise ella bünyesinde sunulan ertesi gün haplarıdır. Korunmasız ve kontrolsüz bir cinsel ilişki sonrası herhangi bir şüpheye yer bırakmadan istenmeyen gebelikler için en iyi ve kolay yöntemlerden biridir. Yumurtlama günlerinde dahi, yani gebe kalma olasılığının en üst seviyede olduğu dönemlerde de en iyi korumayı sağlayarak, yaşanacak kazaların önüne geçer.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Etki Eder

Genel olarak erteleme mantığı ile çalışan bu ertesi gün hap çeşidi, hamile kalma durumunu tamamen ortadan kaldırmaktadır. Çalışma prensibi içerisinde yumurtlama yapılana kadar üreme sistemindeki sperm, bu süre zarfında bekletilir ve bu sayede yumurtayı dölleme kapasitesi yok olur. Kullanımları ise oldukça basittir. Tablet şeklinde ve ağız yoluyla alınan bu hap çeşitlerini hızlı bir biçimde yutabilirsiniz. Ancak her ne kadar güçlü bir çözüm sunsa da ve 72 saat gibi bir süre içerisinde alındığı zaman da güçlü bir önlem sağlasa bile, yine de ertesi gün bu hapı kullanmak, ortaya çıkabilecek riskleri en aza indirmeden büyük bir önem taşır. O yüzden korunmasız gerçekleşen bir cinsel ilişki sonrası bu hap ertesi gün yutulmalıdır.

Ertesi gün hapı doğurganlığı azaltır mı

Her yaş grubundan kadın herhangi bir tehlike arz etmeyen bu hapı alarak doğurganlık evresine geçişi önleyebilir. Üstelik adet döngüsü içerisinde de, bu evreler bünyesinde farklı zamanlarda da kullanılabilir. Farklı bir sistem ile çalışan bu cinsel sağlık ürünü, kesinlikle bir kürtaj mantığında değildir. Sadece yumurtlamayı erteleme yöntemi altında spermin etkisini kaybetmesi adına fırsat tanır ve bu sayede olası istenmeyen bir gebeliğin önüne geçer. Bu güne kadar kullanan kişilerden yola çıkılarak bu ertesi gün hapının işe yaradığını, gebeliği önleyerek yaşanacak bir kazanın önüne geçme şansını verdiğini söylemek gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ