A Vitamini

Latince anlamı “hayat” olan vitaminler, günümüzde pek çok sağlık probleminin çözümü olarak görülüyor. Sağlık açısından en önemli vitaminler arasında sayılan a vitamini hakkında detaylı bir araştırma yaptık. Daha öncesinde ise vitaminlere bakış açımızı gözden geçirmemiz gerektiğini etraflı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

A Vitamini Nelerde Var

Çoğunlukla havuç dendiğinde ilk olarak akıllara a vitamini gelse de ıspanak, kabak, mango, papaya, mercimek, kavun, maydonoz ve brokolinin yanı sıra süt, ciğer, yumurta ve pek çok deniz ürününde bol miktarda bulunduğu bilinmektedir.

Aslında sorulması gereken asıl soru a vitamini nedir olacaktır. A vitamini bağışıklık sistemine son derece önemli etkileri bulunan bir vitamin olduğu için onu doğal yollardan almanın da önemli olduğunu söylemek gerekiyor. Örneğin a vitamini haplarını doktor tavsiyesi olmaksızın kullanmanın son derece yanlış olduğunu da belirtmekte fayda var.

A Vitamini Faydaları

  • Cilt ve göz sağlığında a vitamini son derece kilit rol oynamaktadır.
  • Kemik gelişiminde
  • Hücre fonksiyonlarının düzenlenerek bağışıklığın sağlanmasında ve enfeksiyonlarla mücadelede
  • Diş sağlığında
  • Üreme fonksiyonlarında
  • Mide karaciğer sistemlerinde
  • Cilt ve saç sağlığında

A Vitamini Özellikleri

Cilt ve göz sağlığı başta olmak üzere bağışıklığa olumlu etkileri ile dikkat çeken a vitamini vücutta depolanan bir vitamin olduğu için yoğun olarak tüketilmesinden uzak durmak gerekmektedir. A vitamininin başlıca özelliği d, e ve k vitamini gibi yağda çözünen vitaminler arasında yer almasıdır. Bu sayede vitaminlerde olduğu gibi yağın depolanmasına sağladığı etkileri de son derece önemlidir. A vitamininin bir diğer özelliği ise hiçbir protein a vitamini olmadan kullanılamamasıdır. Son derece hayati fonksiyonların içerisinde yer alan a vitamini sayesinde yeni oluşturulan hücreler gelişmesi de tam olarak sağlanmaktadır. Diş ve saç ile ilgili olan özelliklerine yazımızın devamında da detaylı bir şekilde değineceğiz.

A Vitamini Eksikliği

Aslına bakarsanız a vitamini faydaları eksikliklerinde ortaya çıkacak hastalıklar hakkında ipucu vermektedir. Özellikle şu ana kadar göz bozuklukları hakkında ünlenmiş olsa da göz altı lekeleri, bağışıklık sistemi sorunları gibi pek çok rahatsızlığı tetiklediği bilinmektedir. Diş ve saç sağlığını da doğrudan etkilediği bilinmektedir. Özellikle kadınlarda yoğun saç dökülmesi demir ve a vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir.

Çocuklarda A Vitamini Eksikliği

Özellikle bir konunun altını çizmek isterim ki görme ve bağışıklık sistemine olumlu etkileri söz konusu olduğunda çocukların muhakkak doğal yollardan a vitamini almaları gerekmektedir. Büyüklerde olduğu gibi çocuklar içinde a vitamini yeterli miktarlarda alınmazsa şiddetli görme kaybı gibi pek çok rahatsızlık ortaya çıkabilir. Aynı zaman enfeksiyon hastalıklarının daha zor iyileşmesi gibi etkileri olduğu için a vitamini kullanımına dikkat edilmesi son derece önemlidir.

A Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

  • Bağışıklık sistemi rahatsızlıkları, enfeksiyon ve grip
  • Saç dökümlesi ve göz hastalıkları (özellikle gece körlüğü)
  • Cilt hastalıkları (göz altı morlukları, cildin erken yaşlanması…)
A Vitamini Eksikliği Belirtileri

Saç dökülmesi meydana geliyorsa,

Ciltte döküntü,

Gece körlüğü,

Boğaz enfeksiyonu,

Cilt yaraları,

Ciltte kırışıklı ve erken yaşlanma,

Tırnaklarda çizgiler oluşması,

Sık hastalanma ve geç iyileşme,

Pamukçuk,

Ağız yaraları a vitamini eksikliği belirtileri arasında sayılabilir.

A Vitamini Fazlalığı

A vitamini fazlalığı çoğunlukla yüksek miktarda a vitamini haplarının tüketilmesinden, a vitamini içeren besinlerin sık alınmasından yada a vitamini haplarından kaynaklanabilir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi a vitamini karaciğerde depolanan bir vitamindir. Haliyle fazla alınması yada depolandığı kadar tüketilmemesi durumunda a vitamini toksitesi meydana gelebilir.

A vitamini fazlalığından korunmak için tükettiğimiz gıdalarda aşırıya kaçmamalı ve doktorumuza danışmadan vitamin hapı bile kullanmamalıyız. Bir etki görüldüğü zaman bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerektiğinin de önemi unutulmamalıdır.

A Vitamini Fazlalığı Belirtileri

Karın ağrısı

Sinirlilik

Uyuşukluk

Bulantı görülmektedir.

Bunun dışında kronik a vitamini fazlalığında ise: çoğunlukla cilt ve saç rahatsızlıkları ortaya çıktığı bilinmektedir. Aşırı ışığa duyarlı cilt, saç dökülmesi gibi durumlar yada cilt renginde sararma da a vitamini fazlalığının kronik halinde belirtileri olabilir.

A Vitamini Hapları Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle vitamin hapı bile olsa fazlasının zararlı olduğu unutulmamalı ve kullanmadan önce kesinlikle doktora danışmalısınız. Hatta imkanınız varsa doktor tavsiyesi dışında kullanmamanız gerekmektedir. Pek çok noktada yer alan bilgiler pek çok rahatsızlığı bir arada kapsadığı için bir doktorun reçetesi yada onayı olmaksızın bir vitamin ilacının bile kullanılması son derece sıkıntılı sonuçları ortaya çıkarabilir.

Yazımızdan da anlaşıldığı üzere a vitamini eksikliğinde sorunlar ortaya çıktığı gibi fazla tüketilmesi ve depolanması durumunda da sorunlar barındırabilecek bir vitamindir. O sebepten yoğun tüketmekten, yoğun a vitamini içeren ilaçları almaktan yada a vitamini kapsüllerini yoğun olarak kullanmaktan uzak durmanız gerektiğinin altını çizmiş olalım.

Kanser Tedavisinde A Vitamini

Şu ana kadar göz ve bağışıklık başta olmak üzere a vitaminin pek çok farklı rahatsızlığa iyi geldiğinin altını çizmiştik. Son dönemde yapılan araştırmalar özellikle a vitamininin kansere karşı etkilerini daha net bir şekilde gözler önüne sermiştir.

York Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre A vitamininin kansere karşı etkili mücadeleye yardımcı olduğu ortaya çıkarılmıştır. Tabi ki yazımız içerisinde ara ara değindiğimiz gibi a vitamininin yoğun olarak tüketilmesinin vücuda zararları göz önüne alınarak tüketilmesi ve mümkünse doktor tavsiyesi olmaksızın ilaç takviyesine başvurulmaması gerektiğidir.

A Vitamini Hakkında

Vücudumuzun olmazsa olmaz yardımcısı, yağda depolanan, karaciğer ve havuç başta olmak üzere pek çok besinden rahatlıkla alabileceğimiz, fazla tüketiminin ve depolanmasının zararları olacağını bilmemiz gereken, kanser dahil pek çok rahatsızlığın tedavisinde etkin rol alan bir vitamindir. Çocuklar için önemine daha detaylı bir şekilde değinmek istiyoruz. Elimizden geldiğince son derece önemli olan bu vitamini sizler için araştırdık. Farklı bir konu başlığına değinmemizi istiyorsanız lütfen bizi yorumsuz bırakmayın. Kısa bir süre içerisinde merak ettiğiniz tüm soru başlıklarının cevaplanacağına emin olabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*