Akciğer Embolisi Nedir ? Nasıl Önlem Alınır ?

Akciğerlerdeki pulmoner atardamarların bir veya birden fazlasının kan pıhtısı ile tıkanmasına akciğer embolisi denir. Çoğunlukla leğen kemiği veya bacakta oluşan bu pıhtı zamanla yer değiştirir. Bu pıhtılar en sık derin ven trombozlarının bir komplikasyonu olarak oluşurlar. Oluşan pıhtılar kopup akciğere gidebilir, bu son derecede tehlikelidir.

Ciddi bir emboli yaşam için çok tehlikelidir. Kopup akciğere giderse buradaki kan akışını durdurur, bu kan akışının durması da kalbin sağ karıncığının çok yavaş kan pompalamasına neden olur. Bunun sonucunda kalp yetmezliği, ani ölüm görülebilir.

Kadında Akciğer Embolisi

Akciğer embolisi kadınları daha çok etkiler. Risk altında olan insanlar obezite, ameliyat durumundan dolayı hareketsiz kalanlar, felç, kalp krizi olasılığı bulunanlardır. 35 yaşın üstünde olup düzenli doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda da risk çok büyüktür.

Yapılan araştırmalar sonucu bazı hastalarda kan pıhtısının nedeninin kalıtım olduğu belirlenmiştir. Pıhtılaşma probleminiz varsa akciğer embolisine karşı dikkatli olmalısınız.

Leiven V faktörü bozukluğu da akciğer embolisine neden olabilir. Bu bozukluk kanı sulandıran C vitaminine karşı direnç gösterme şeklidir.

Semptomlar

Embolinin boyutu ve konumunun bilinmesiyle akciğer ambolisi teşhisi konulabilir. Emboli akciğer kan akışını tıkayacağından ani nefes daralmaları, nefes alırken göğüste sancı oluşabilir. Balgamlı öksürük, halsizlik, kalp çarpıntıları aşırı terleme, düşük tansiyon en bilinen belirtilerdir. Küçük bir embolinin belirtileri yoktur. Tekrarlı küçük emboliler, akciğer hipertansiyonuna neden olur.

Tedavi

Doktorunuz D-dimer, kandaki oksijeni saptayan kan testleri, röntgen, doppler ultrason teknikleri ile kan pıhtısının yerini ve boyutunu saptayacaktır. Başka hastalıklardan ayırmak için EKG istenebilir.

Eğer akciğer embolisi teşhisi konulursa, pıhtı önleyici ilaçlar tedavi olarak çok etkilidir. Hastalığınız yoksa, daha küçük bir pıhtınız varsa bunların tedavisi için düşük moleküllü heparin kullanılır.

Akciğer atardamarlarında tıkanıklığa neden olan daha büyük pıhtılar için doku plazminojen aktivatörü ve streptokinaz gibi pıhtı yok edici ilaçlar kullanılır. Çok sık görülmemekle beraber pıhtıların alınması için ameliyat önerilebilir.

Bu rahatsızlıkların önüne geçmek için daha aktif bir hayat seçmelisiniz. Düzenli yürüyüşler riskleri büyük oranda ortadan kaldırır. Yatalak durumdaysanız, bacaklarınızı yukarıda tutarak kanın bacakta birikmesini engelleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*