Akciğer Hipertansiyonu Nedir ?

Akciğerlerdeki kan dolaşımına gösterilen direncin artmasıyla, atardamarlarda basınç yükselir ve pulmoner hipertansiyonu oluşur. Akciğer hipertansiyonu 40 yaş üstü erkeklerde daha çok görülür. Oluşma sebebi bilinmiyorsa primer akciğer hipertansiyonu adını alır ve kalıtımsal olabilir. Akciğerlerden kaynaklanan ve daha sık görülen çeşidine sekonder akciğer hipertansiyonu denir. Sekonder akciğer hipertansiyonunun nedeni kronik bronşit ve amfizemdir. Bununla beraber kalp yetmezliği, kalp romatizması, tekrar eden küçük akciğer ambolileri, akciğer hipertansiyonuna neden olur.

Pulmoner Hipertansiyon Belirtileri

Akciğer hipertansiyonunun ilk evrelerinde gözlenebilen bir belirtisi yoktur. Kalbin sağ tarafı daralır ve incelen akciğer atardamarına daha fazla miktarda kan göndermek için daha fazla basınç yapar. Burada oluşan yüksek basınç kalp daralması ve kalp yetmezliğinin oluşmasına yol açar. Kalp yetmezliğinin görülmesiyle kan damarlara geri döner ve sıvı kandan dışarı, dokuların içine sızar ve ödem oluşturur. Oluşan ödem yer çekiminin etkisiyle hareket edeceği için vücudun alt kısımlarında belirginleşir. Boyun damarları şişer ve ilerleyen akciğer hipertansiyonu vakalarında karaciğer ve batın büyür.

Pulmoner hipertansiyon tedavisi

Yukarıda yazılan semptomları gördüğünüz anda doktorunuza bunlardan bahsetmelisiniz. Doktorunuz yapacağı fiziki muayenenin yanında kan tahlili yapacak ve göğüs röntgeninizi çekecektir. Hastalığın ilerleyen evresinde iseniz röntgende genişlemiş bir akciğer atardamarı görülecektir. Yapılacak olan EKG ise kalbin sağ tarafının boyutunu kontrol ederek genişlemiş mi veya yetersiz mi bunu saptamada yardımcı olacaktır.

Akciğer hipertansiyonunun tedavisi buna sebep olan etkenleri saptayıp ortadan kaldırma ile başlar. Tedavilerin primer akciğer hipertansiyonunun üzerinde geçici etkileri vardır. Kalsiyum durdurucu ilaçlar, damardan verilen prostasiklin, adenozin tedavileri akciğer atardamarının sıkışmasıyla ortaya çıkan basıncı azaltır ve akciğer atardamarı duvarının kalınlaşmasını azaltarak rahatlama sağlar.

Sıvının atılması ile basıncın azalması için idrar sökücü ilaçlar etkili olur. Tedavi ile başarılı sonuç alınmazsa kalp-akciğer nakli gerekebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*