Akciğerde Su Toplanması Neden Olur

Tıp dünyasında plorezi olarak isimlendirilen, ciğerde sıvı toplanması rahatsızlığı tedavi edilmemesi halinde ölüm ile sonuçlanabilecek hastalıklar arasında yer almaktadır. Akciğerlerin genel yapısında bulunan ve birisi akciğerin içinde diğeri ise dışında bulunan iki akciğer zarı arasında ki boşlukta meydana gelen akciğerde su toplanması rahatsızlığının pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu anlamda ploreziye yani akciğerde bulunan zarlar arasında sıvı toplanmasına neden olan faktörler, akciğer rahatsızlıkları ve akciğer dışında plorezi rahatsızlığına neden olan faktörler şeklinde iki alt başlık altında incelenir.

Ciğerlerin Su Toplamasına Neden Olan Hastalıklar

Ülkemizde oldukça yaygın hastalıklardan birisi olan verem hastalığı, yine aynı şekilde ülkemizde yaşanan plorezi (ciğerlerde sıvı toplanması rahatsızlığı) oluşumunun ilk nedenleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra:

* Akciğer Kanseri,
* Akciğer Zarı Kanseri,
* Zatürre,
* Pulmoner Emboli,
* Sarkoidoz,
* Akciğer Absesi, gibi pek çok akciğer hastalığı ve rahatsızlığı, ciğerlerde meydana gelen sıvı toplanmasının başlıca nedenleri arasında yer alır. Bu anlamda özellikle ülkemizde yaşanan plorezi vakalarında ki yaş aralıkları genç yetişkinleri işaret etmektedir. Verem hastalarının genel yaş aralığı arasında bulunan genç yetişkin bireylerde, verem ile birlikte plorezi rahatsızlığının görülme riski bu neden ile oldukça fazladır.

Ciğerlerde sıvı birikmesinin sebepleri

Akciğerlerde sıvı birikmesi ile meydana gelen plorezi rahatsızlığının tek nedeni akciğerlerden kaynaklanan rahatsızlıklar değildir. Aynı zamanda akciğer ile alakası olmayan ve bu organ dışında kalan pek çok rahatsızlık, hastalık veya engel hem yetişkin bireylerde hem de çocuklarda plorezi oluşumunu tetikleyebilir. Bu anlamda akciğerler dışında kalan fakat plorezi rahatsızlığına neden olan hastalıklar arasında:

* Kalp Yetmezliği ve Yetersizliği,
* Böbrek Hastalıkları ve Böbrek Yetersizliği,
* Troid hastalıkları ve Enfeksiyonları,
* Meme Kanseri ve Kanser Oluşumları,
* Lenfomaların Göğüs İçine Yayılması,
* Kalp Enfarktüsü Sonrası Rahatsızlanma,
* Karaciğer’de Meydana Gelen Siroz,
* Genetik Akdeniz Ateşi ve Anemisi,
* Göğüs Bölgesinde Uygulanan Radyoterapi,
* Plorezi Oluşumunu Tetikleyen İlaç ve Ürünlerin Kullanımı, akciğer hastalıkları dışında kalan fakat aynı zamanda akciğerlerde meydana gelen sıvı toplama rahatsızlığını neden olabilen hastalıklar, rahatsızlıklar veya uygulamalar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda tüm bu nedenler plorezi oluşumunda birincil neden taşımaktadırlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*