Akciğerlerdeki Mantar Enfeksiyonları

Akciğerlerdeki mantar enfeksiyonları, solunum yoluyla içeri alınan mantar tohumlarıyla bulaşır. Sağlıklı insanlarda, solunan mantar tohumları bağışıklık sistemleri tarafından yok edilir. Bağışıklık sistemi güçlü olmayan ve bozulmuş insanlarda bu tohumlar yaşar, ürer ve zaatürreye neden olurlar. Bu üreyen tohumlar kan dolaşımına bulaşırsa vücudun çeşitli yerlerinde ciddi mantar enfeksiyonları yaratırlar.

Ciğerde Mantar

Akciğer mantarı enfeksiyonu şüpheniz varsa doktorunuz, balgam örneğinizi inceleyerek mantar türünü belirleyebilir. Bir akciğer uzmanı da akciğer biyopsisi veya bronkoskopi yöntemiyle enfeksiyona neden olan mantar türünü belirleyebilir. Zaatürrenin nedeni olan mantar enfeksiyonları çeşitleri; aspergillosis, coccidioidomycosis, cryptococcosis, histoplasmosistir.

Aspergillosis

Çevrede bolca kolonilere sahip olan ve en çok çürüyen maddelerde, kuru yapraklarda, eski binalarda, mobilyalarda bulunan aspergillus tohumlarının solunumla alınmasıyla, aspergillosis enfeksiyonu olur. Aspergillosis enfeksiyonu bağışıklık sistemi zayıf insanlarda yüksek ateş, öksürük, balgamda kan, nefes almada zorluk şeklinden belirti verir.

Aspergillus mantarı bağışıklık sistemi güçlü olan insanlarda bile bazen akciğerdeki bir boşlukla enfekte edici olabilir. Bir balon oluşturarak bu boşluğu tamamen dolduracak şekilde üreyebilir.

Coccidioidomycosis

Genelde çöl ortamlarında bulunan coccidioides immitis mantarının tohumlarının solunum yoluyla vücuda alınması ile enfeksiyon görülür. Belirtileri; kuru öksürük, ağrı, yüksek ateş, nefes alıp verirken göğüste oluşan sancı, ciltte döküntüler ve kilo vermektir. Bazı insanlarda akciğerlerde kalıcı bir etki gözlenmeden iyileşme olur. Fakat bazen enfeksiyon beyne ulaşarak kronik menenjite neden olur.

Cryptococcosis

Nadiren görülen cryptococcosis enfeksiyonu cryptococcus neoformans mantarının tohumlarının solunum yoluyla vücuda alınmasıyla oluşur. Bu mantar güvercinlerin dışkısında ve toprakta yaşar. Bir kaç kez enfeksiyon geçirmiş, bağışıklık sistemi düşük insanlarda ve AIDS hastalarında cryptococcosis enfeksiyonu görülür. Belirtileri grip ile çok benzer ve şöyledir; nefes yetmezliği, ağrı, kilo verme, göğüste sancı ve balgamlı öksürüktür. Enfeksiyon beyindeki sıvıya ulaşırsa menenjite neden olabilir.

Histoplasmosis

Histoplasmosis, yarasa, kuş pisliklerinin olduğu yerlerde çoğalan histoplasma capsulatum mantarının solunum yoluyla vücuda alınımı ile olur. Belirtileri; öksürük, göğüste sancı ve eklem ağrılarıdır. Sağlıklı bir insan bu enfeksiyonu 2 haftada atlatabilir fakat röntgen ile görüntülenmesi mümkün olan kesecikler akciğerde kalabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*