Alerji Kremi İsimleri

Alerji, nedenleri ve sonuçları oldukça çeşitli olabilen bir rahatsızlıktır. Belirtileri genellikle vücudun herhangi bir yerinde kızarıklık, kabarıklık, kaşıntı, küçük kırmızı noktacıklar çıkması ve hassasiyet oluşması şeklinde ortaya çıkar.

Alerji, nedenleri ve sonuçları çok farklı olabilen bir rahatsızlık olduğundan vücutta görülen herhangi bir belirtide doktora danışmak oldukça mühimdir. Altta yatan neden bilinmeden uygulanan tedaviler ancak geçici çözüm olabilir.

Alerji Nedenleri

 • Evcil hayvanlar
 • Ev akarı olarak bilinen mitelar
 • Polenler
 • Genetik yatkınlık ve geçiş
 • Süt ve süt ürünleri
 • Böcek veya arı sokması
 • Antibiyotik tarzı bazı ilaçlar
 • Deniz ürünleri
 • Parazit hastalıkları
 • Kronik hastalıklar
 • Fındık, fıstık, yumurta, süt gibi besinlere karşı alerji gelişebilir.

Alerji Kremleri

Alerji kremleri herkeste aynı sonucu vermeyebilir. Bu nedenle doktor reçetesi ile kullanımı önerilir. Bununla birlikte bazı alerji kremlerinin isimlerini ve genel olarak etkilerini şu şekilde listeleyebiliriz:

Travozol krem: Deride iltihaplanma veya mantar sonucu meydana gelen enfeksiyonlarda tedavi amaçlı kullanılan travozol krem, kızarıklık, kaşıntı gibi alerji belirtilerini de önler. Doktor tavsiyesi ve reçetesi ile kullanılabilen bu kremin, virüs kaynaklı rahatsızlık durumunda ve aşı sonrasında kullanımı önerilmez. Krem sürülen bölge açıkta kalmalı ve hava alması sağlanmalıdır.

Stilex Jel: Anestezik etkiye sahip, sürüldüğü bölgeyi rahatlatan jel, böcek ve sinek ısırmalarında, birinci derece yanıklarda, güneş yanığı gibi durumlarda tedavi amaçlı kullanılabilir. Bir haftadan fazla kullanımı önerilmez. Sürüldüğü bölgede ağrı ve kaşıntıyı hafifleterek, kişinin rahatlamasına yardımcı olur. Stilex jel, göz ve ağızla temas ettirilmemeli, böyle bir durum olduğunda bol su ile yıkamak gereklidir.

Fenistil Jel: Açık yaralarda kullanımı uygun olmayan jel, farklı nedenlerle ortaya çıkan kaşıntı ve alerji gibi durumların tedavisinde kullanılır. Ayrıca hafif yanıklarda da etkilidir. İnce bir tabaka halinde hassas bölgeye sürülür, ağrı ve kaşıntının giderilmesine yardımcı olur.

Hametan krem: Sürtünme kaynaklı tahrişler, pişikler ve birinci derece yanıklar üzerinde etkili bir kremdir. Kuru ciltler ve çatlaklarda da etkili olan krem bebeklerde pişik için de kullanılabilmektedir.

Dermovate krem: Vücutta kabartı, kızarıklık gibi şikayetlere neden olan, egzama, sedef gibi rahatsızlıklarda doktor reçetesi ile kullanılmalıdır. Döküntülü cilt hastalıklarını tedavide etkin bir kremdir. Genital bölge ve açık yara bulunan bölgelerde kullanılmaz.

Ketoral krem: Genel olarak mantar enfeksiyonlarında endikedir. Saçlı deride oluşan mantarlar ile ayak ve parmak arası mantarlarında, ayrıca döküntülü cilt hastalıklarında kullanılır. Mantarın yayılmasını önleyerek , alerji belirtilerini ortadan kaldırır.

Expigment krem: Genelde güneş nedeniyle oluşan lekeleri gidermek için kullanılan kremin alerji üzerinde de etkili olduğu bilinmektedir. Çilleri yok ettiği bilinen krem mucizevi leke kremi olarak adlandırılır. Doktor kontrolü ile kullanılması gereklidir.

Momecon krem: Vücutta görülen iltihapla birlikte seyreden kaşıntı, kızarıklık ve şişlik gibi durumlarda etkin olan bir kremdir. İlaçta bulunan etken maddeye alerjisi olanların kullanmaması gereklidir.

Thiocilline krem: Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda kullanılan antibiyotik etkisi bulunan bir kremdir. Kremin bilinen bir diğer etkisi de göğüs ucu çatlaklarını iyileştirmesidir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, göğüs ucuna krem sürüldüğünde emzirme öncesi kremin temizlenmesi gereklidir.

Madecassol krem: Ciltte görülen lekeler ile sivilce izi, hafif dereceli yanıklar gibi durumlarda kullanılan kremin hücre yenileyici özelliği vardır. Bu nedenle bakım için de tercih edilebilen kremi günde birkaç defa sürülebilir.

Alerji kremleri doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Bütün bu kremler, eczanelerde satılmaktadır. Her cildin ihtiyacı ayrı olduğundan doktorun söylediklerini dikkate almak mantıklı olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*