Apış Arası Terlemesi

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte insanların sosyal hayatını etkileyen rahatsızlıklardan birisi daha oldukça yaygın bir şekilde ortaya çıkıyor. Halk arasında apış arası terleme rahatsızlığı olarak isimlendirilen bu rahatsızlık, kış aylarında kendisini belli etmese de özellikle sıcak havalarda ortaya çıkıyor. Kilolu insanlarda daha sık görülen bacak arası terleme sorunun pek çok nedeni ve tedavi yöntemi bulunuyor.

Sıcak Havalarda Apış Aram Terliyor

İnsan bedeninde yaklaşık olarak dört milyon kadar ter bezi bulunmakta ve bu bezler kişinin fazla su ihtiyacını atılmasında birincil rol oynamaktadırlar. Bu anlamda tüm insanlarda bulunan fakat yalnızca bazı kişilerde meydana gelen: bacak arasında ki ter bezlerini fazla çalışması sonucu oluşan apış arası terleme sorununun pek çok nedeni bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında meydana gelen bacak arası terlemesi rahatsızlığının başlıca nedenleri arasında:

* Obezite ve aşırı kilolu olmak,
* Kişisel temizliğe ve bakıma önem vermemek,
* Çeşitli hormon bozuklukları ve rahatsızlıkları,
* Yoğun çalışma temposu,
* Stres ve yorgunluk bulunmaktadır. Özellikle kişilerin yaz aylarında ve sıcak havalarda yürüyüş yapmalarının veya aşırı efor sarf etmek gereken faaliyetlerde bulunmaları da bacak arası terleme sorunun yaşanmasına neden olmaktadır. Kişinin sadece sağlığını değil aynı zamanda sosyal hayatını da etkileyen bu rahatsızlığın bazı küçük önlemler alınması halinde ise önüne geçmek mümkün.

Bacak Arası Terlemesine Çözüm

Bacak arası terleme sorunu yaşayan kişilerin bazı önlemler alarak bu sorunu engellemeleri mümkündür. Bu anlamda kişisel bakıma ve temizliğe önem vermek bu sorunu ortadan kaldıracak ilk çözümdür. Gün içerisinde hareketten dolayı bacak araları oldukça fazla terler. Bu neden ile bacak arasını her gün yıkamak ve kurutmak oldukça önemlidir. Bacak arasının yıkanmasında sabun ve duş jeli yerine yalnızca su kullanılması veya anti bakteriyel banyo jellerinin kullanılması da bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Tüm bunların yanı sıra bol ve rahat kıyafetler tercih etmek, günlük olarak iç çamaşırların ve kıyafetlerin değiştirilmesi, bölgeye parfüm veya deodorant uygulanması, elbise tercihinde pamuklu elbiselerin tercih edilmesi de bacak arasında meydana gelen terleme sorununu ortadan kaldıracak önlemler arasında yer almaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*