Apış Arasında Sürekli Kaşıntı

Sağlık alanında yaşanan cilt sorunlarının başında bacak arası bölgesinde meydana gelen sürekli kaşıntı yer almaktadır. Kış aylarında ve soğuk havalarda kendisini göstermeyen fakat havaların ısınması ve yaz aylarının gelmesi ile kendisini gösteren bu sorun cilt hastalıklarının ve rahatsızlıklarının habercisi olabildiği gibi aynı zamanda geçici süre ile meydana gelen ve rahatsız edici bir rahatsızlık da olabilir. Bazı küçük önlemlerin ve ilaçların kullanılması halinde bu sorunu ortadan kaldırmak mümkün olduğu gibi kaşıntının devam etmesi halinde doktora başvurmak ve tedavi görmek de gerekebilir. Peki, bacak arasında meydana gelen kaşıntının nedenleri nelerdir ve kaşıntıyı gidermek için ne gibi önlemler alınmalıdır?

Bacak Arasında Neden Kaşıntı Olur

Eğer hastanın her hangi bir cilt sorunu yoksa bacak arasında meydana gelen ve devamlı olarak kendisini gösteren kaşıntının nedeni sıcak havalardır. Sıcak havalarda meydana gelen ve yaz aylarında kendisini gösteren bacak arası kaşıntısı tamamen terleme ile alakalıdır. Vücudumuzda ortalama dört bin kadar ter bezi bulunmakta ve bu ter bezlerinin bazıları bacaklarımızın arasında yer almaktadır. Bu anlamda oluşan ter kişide pişik oluşuma bunun beraberinde ise devamlı olarak kendisini gösteren ve uzun süre boyunca dinmeyen kaşıntılara neden olmaktadır. Bunun yanı sıra kişide her hangi bir cilt rahatsızlığı veya alerji bulunuyor ise bunlarda bacak arasında meydana gelen sürekli kaşıntılara neden olabilmektedir.

Bacak Arasında Meydana Gelen Kaşıntı Nasıl Geçer ?

Bacak arasında ki kaşıntıların en büyük nedeni terleme sonrasında meydana gelen pişik sorunudur. Bu anlamda bu kaşıntıdan kurtulmak için:

* Bol, rahat ve pamuk pantolonlar giymek,
* Bacak arasının devamlı olarak yıkanması ve kurutulması,
* Pişik sorunlarında buz uygulamak ve pudra kullanmak,
* Dar pantolonlar giymemek,
* Krem kullanmak, gibi önlemler alınabilir. Fakat uzun süre boyunca geçmeyen bacak arası kaşıntı sorunlarında kişilerin kesinlikle bir cilt hekimine görülmeleri ve rahatsızlık ile ilgili olarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli alerjiler de bu kaşıntıların nedeni olabilmektedir. Bu nedenler alerjiye neden olan gıda ve sağlık ürünlerini kullanmamak da bu rahatsızlığın önlenmesinde oldukça önemlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*