Astım Tedavisine Yardımcı Olan Bitkisel Çay Yapımı

astım için bitkisel çay tarifi

Astım, tahriş ve iltihaplanma nedeniyle hava yollarının daralması ile karakterize bir durumdur. İnsanlık çok eski zamanlardan beri astım tedavisi üzerinde çalışıyor. Astım hastalığınız varsa, ataklar sırasında hırıltı, göğüste sıkışma, panik ve boğulma duyguları yaşarsınız. Astım atağını tetikleyebilecek pek çok şey vardır ancak genellikle bir çeşit alerjiyle ilişkilidir.

Bitkilerle Doğal Astım Tedavisi

Astım tedavisi iki farklı stratejiden oluşmalıdır:

 • Akut Semptomları Hafifletme – Astım atağının akut semptomları için kısa vadeli bir plan.
 • Uzun Vadeli İyileşme: Vücut sisteminde altta yatan herhangi bir zayıf noktayı güçlendirmek için uzun vadeli bir plan.
 1. Akut Semptomları Hafifletme

Lobelya – Bitkisel astım tedavisi gören herkesin ilaç dolabında bir lobelya tentürü (bitkisel alkolün su veya sirke ile karıştırılmasını ile elde edilen karışım) olması gerekir. Lobelya acil durumlar için etkili bir bronkodilatördür. Bazı durumlarda, astım atakları o kadar şiddetli olabilir ki, nefes almak neredeyse imkansız hale gelir. Lobelya, acil durum ekibini beklerken oksijen almaya devam edebilecek kadar hava yollarını açabilir.

 1. Uzun Vadeli İyileşme

Bitkisel astım tedavisi için uygulanan herhangi bir doğal program, akciğerlerin sağlığını geliştirmek için uzun vadeli bir plandan oluşmalıdır. Aşağıdaki bitkilerin bazılarını içeren çaylar diye, hareket ve yaşam tarzındaki değişikliklerle beraber çok yararlı olacaktır.

Ahududu Yaprağı – Ahududu yaprağı oldukça besleyicidir ve herhangi bir solunum hastalığı için hazırlanan formüllere mükemmel bir katkı sağlar.

Kırmızı Yonca – Bu bitkinin çiçekleri yalnızca solunum sorunları için değil, aynı zamanda karaciğer sağlığını desteklemek için de kullanılır. Karaciğerin günlük toksin filtreleme görevini destekler. Karaciğer en uygun şekilde çalıştığında, vücut alerjenlere genellikle daha az tepki gösterir.

Sarımsak – Sarımsak herhangi bir hastalık söz konusu olduğunda tedaviye yardımcı bitkiler arasında olmaz olmazlardan biridir. Solunum sistemi için önemli bir iltihap önleyici görevi yapar. Aynı zamanda mukoza zarını uygun bir yağlama üretmeye teşvik eder. Taze olarak yenilebilir ya da astım atağında haricen göğüs bölgesine uygulanabilir.

Çördük Otu – Bu bitki hem güçlü bir iltihap önleyici hem de balgam söktürücü olarak bilinmektedir. Astım tedavisinde, mukoza zarının uygun yağlama yapmasını teşvik ederek atakları tetikleyen solunum yolu kuruluğunun önüne geçer.

Erik Ağacı Kabuğu – Daha kesin kanıtlara ihtiyaç duyan bazı çalışmalar, erik ağacı kabuğunun astım tedavisinde etkili olabileceğini göstermiştir. Bahçenizde bir erik ağacı varsa, yaprak ve kabuklarını en sevdiğiniz bitkisel çay karışımına eklemeye ve sizin için nasıl bit etki yaptığını görmeye değer olabilir.

Sığır Kuyruğu Otu – Çördük otuna benzer şekilde, sığır kuyruğunun astım ataklarına neden olan hava yolları kuruluğuna nem katkısı sağladığı bilinmektedir. Aynı zamanda vücuda birçok yararı olduğu ve uzun süre kullanım için güvenli olduğundan günlük olarak tüketmek için harika bir seçenektir.

Astım Tedavisi İçin Bitkisel Çay

(240 ml çay elde etmek için)

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı sığır kuyruğu otu yaprağı
 • 1 çay kaşığı ahududu yaprağı
 • 1 çay kaşığı çördük
 • 1/2 çay kaşığı kırmızı yonca
 • 1/8 çay kaşığının yarısı kadar lobelya

Tüm bu otları aktarlarda veya bitkisel ürünler satan online mağazalarda bulabilirsiniz.

Hazırlanışı:

 1. Malzemelerin hepsini bir demlikte bir araya getirin ve üzerine kaynar su dökün.
 2. Demliğin üzerini temiz bir havlu ile kapatın ve 15 dakika demlenmeye bırakın.
 3. Demlendikten sonra tüketin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*