B1 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Eksikliği Nasıl Anlaşılır ?

Çok fazla adı geçmeyen bir vitamindir. Özellikle B vitamini denildiği zaman akıllara b12 vitamini gelse de b1 vitamininin de faydaları azımsanmayacak kadar fazladır. Özellikle eksikliğinde çok ciddi yorgunluk ve depresyon gibi sorunlara neden olduğu bilinmektedir.

B1 Vitamini

Adı tiamin olarak geçse de biz ona b1 vitamini diyeceğiz. Neden 1 numaralı vitamin olduğu sorusunun cevabı ise kesinlikle ilk keşfedilen vitamin olmasından kaynaklanmaktadır diyebiliriz. Keşfi 1920’li yıllara dayanan b1 vitamini bu grup içerisinde en önemli vitaminler arasında yer alabilir.

Son zamanlarda pek çok yorgunluk ve hafıza problemlerini ve hatta kas ağrılarının da b1 vitamininin eksikliğinden ortaya çıktığı söylenmektedir. Yine de vitamin eksikliği söz konusu olduğunda doktorunuza danışmadan vitamin almamanız gerektiğinin altını bir kez daha çizmek istiyoruz.

B1 Vitamini Nelerde Bulunur

Ülkemizde yetişen pek çok tahıl kabuğunda, yine ülkemizde yetişen kuru yemişlerin pek çoğunda (fındık, ceviz gibi) yürekte ve soya fasulyesinde bol miktarda bulunduğu bilinmektedir. Bunun dışında bira mayası, bezelye ve özellikle sığır eti iyi bir b1 vitamini kaynağı olarak görülebilir.

B1 vitamininin özellikle bitkisel kaynaklardan alınması eksikliğinde ortaya çıkması mümkün olan rahatsızlıkların daha hiç ortaya çıkmadan gidermenin önemli bir yoludur. Doğal yollardan alınması sağlık açısından son derece önemlidir.

B1 Vitamini Eksikliği

Yazımızın başında da değindiğimiz gibi b1 vitamini eksikliğinde öncelikle depresyon ve yorgunluk ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında hafıza sorunları (özellikle dikkat kaybı) ortaya çıkar. Bu durum yaşa ve rahatsızlığa göre de ortaya çıkabilmektedir. Aynı zamanda b1 vitamini eksikliğinde sinirlilik ve yorgunluğunda olduğu bilinmektedir. Düzenli olarak tüketmek gerektiğinin de son derece önemli olduğunu belirtelim. Aynı şekilde b1 vitamini eksikliğinde ortaya çıkan rahatsızlıkların başka rahatsızlıklarında işaretçisi olma ihtimali unutulmamalı ve doktor tavsiyesi olmaksızın ilaç kullanmaktan uzak durmalıyız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*