B2 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Eksikliği Nasıl Anlaşılır ?

B vitamini dendiği zaman akıllara öncelikle b12 vitamininin geldiğini söylemiştik. B2 vitamini de aynı B1 vitaminin de olduğu gibi çok fazla önemsenmemesine rağmen çok hayati etkileri bulunan bir vitamindir. Kesinlikle ihtiyacımız kadar almamız gerekir ve eksikliğinde ciddi sıkıntıların ortaya çıkması söz konusu olabilir. İşte B2 Vitamini hakkında merak edilenler.

B2 Vitamini 

Daha önce b1 vitamininden bahsederken ilk keşfedilen vitamin olduğundan ve keşfinin 1920 senesine kadar uzandığından bahsetmiştik. B2 vitamini de B vitamini ailesine B1 vitamininden sonra katılan bir üyedir ve bu sebepten bu isimle anılmaktadır. Eksikliğinde genel olarak b vitamini eksikliğinden kaynaklanan soruların adı anılmaktadır. Örneğin, dilde kuruma ve yaralanmalar, göz sağlığı sorunları vs…

B2 Vitamini Eksikliği

Öncelikle b2 vitamininin çok önemli bir vitamin olduğunu ve eksikliğinde enerji sorunlarının ortaya çıkacağını belirterek başlamak istiyorum. B2 vitamini sayesinde kırmızı kan hücrelerinin üretimine olumlu etkiler yapılmaktadır. Aynı zamanda cilt ve göz sağlığında da ciddi sorunlar ortaya çıkarır. Biraz önce değindiğimiz gibi deride ve dudakta yaralanma ve iltihaplanmaların b2 vitamini eksikliğinden ortaya çıktığı söylenir.

B2 Vitamini Nelerde Bulunur

B2 vitamini oldukça geniş bir gıda yelpazesi içerisinde kendine yer edinmeyi başarmıştır. Öncelikle pek çok peynir türünde özellikle keçi peynirinde b2 vitamini bulunduğu bilinmektedir.

Sığır ve kuzu eti içerisinde b2 vitamini yoğun olarak bulunmaktadır.

Kabuklu deniz ürünleri ve yağlı balıklar başta olmak üzere pek çok deniz canlısının b2 vitamini içerdiği bilinmektedir.

Badem ve kuruyemişlerde bulunur.

Yumurta, mantar, ıspanak, pirinç, susam ve tahıllı ürünlerin iyi birer b2 vitamini kaynağı olduğunu söylemek mümkündür. Bunun dışında kuşkonmazda da bulunduğu bilinmektedir. Görüldüğü gibi b2 vitamini günlük hayatımızda üç öğünde de tükettiğimiz pek çok ürünün içerisinde bulunduğu için b2 vitamini içeren gıdalar bakımından oldukça rahat bir beslenme grafiği oluşturabiliriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*