Bademcik Büyümesi Nedir ?

Geniz eti , adenoit olarak da adlandırılan geniz bademciği , gırtlak arkasında , damak üstünde bulunur. Çocuklarda bağışıklık sistemi gelişmesiyle antikor üretimi artar ve buna bağlı olarak bademcikler de büyüme yapar. Büyümeleri , hastalık anlamına gelmez fakat aşırı büyümesi nefes almayı engeller, horlamaya ve genizden konuşmaya neden olabilir.

Bademciklerin Büyümesinin Nedeni Nedir ?

Bademcikler orta kulak ve burun boşluğu arasındaki östaki borusunu kapatırsa, orta kulakta sıvı birikir ve çocuklarda şiddetli kulak ağrısı olabilir. Bademciklerin büyümesi vücudun hastalıkla savaştığı anlamına gelir. Büyüdüğünü renginin mukoza renginde olmasıyla anlayabilirsiniz. Üstü kaygan ve pürüzlü olabilir. Pürüzlerin çukur kalan kısmında açık renkli bir sıvı bulunabilir, iltihap ile karıştırmayınız.

Çocuğunuz sürekli kulağının ağrıdığından şikayetçiyse, geceleri horluyorsa, iştahı azaldıysa ve ağızdan nefes alıyorsa kulak burun boğaz doktoruna bademciklerini muayene ettirmeniz gerekir. Bademcikler eğer ilaç tedavisiyle azalmayacak derecede büyükse ve nefes darlığına neden oluyorsa cerrahi müdahale ile alınması gerekebilir. Özellikle çocuğunuz geçtiğiniz yılda 3’ten fazla ateşli ağır hastalık geçirdiyse bademcikler kesinlikle ameliyatla alınmalıdır.

Çocuğunuzu sık sık temiz havaya çıkarmanız, soğuk algınlığından korumanız ve bağışıklık sistemini gıdalarla güçlendirmeniz bademcik büyümesinin yarattığı sorunlardan korumanızı sağlayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*