Bağımlı Kişilik Bozukluğu

Bu tip kişilerde yüksek düzeyde özgüven eksikliği mevcuttur. Basit konular da dahil olmak üzere, kendi kendilerine karar almakta güçlük çekerler ve almaları gereken kararları sürekli olarak başkalarına bırakırlar. Sömürüye dayalı ilişkilerden kaçamazlar ve her ne olursa olsun diğer insanlar ile ilişkilerini bozmamaya özen gösterirler. Boyun eğicidirler ve aynı görüşte olmasalar dahi karşı tarafı kaybetme korkusuyla karşı çıkamazlar.

Görülme sıklığı

Bütün kişilik bozukluklarının %2,5’unu oluşturmaktadırlar. Klinik başvuruya gelen hastalarda bu oran çok daha yüksektir ve genelde başka bir konuyla ilgili danışırken tespit edilen bir kişilik bozukluk tipidir. Kadınlarda daha yaygındır.

Görülme Nedenleri

Genel itibariyle ayrılık kaygısı yaşamış veya çoçukluğunda anne veya babalarını kaybetmiş kişilerde görülür. Kronik bir fiziksel rahatsızlığa bağlı olarak gelişme durumu da söz konusudur.

Düşünce Yapısı

 • Zayıf biriyim ve başkalarının yardımı olmadan yapamam
 • Bana yol gösterecek, hayata dair her konuda fikir verecek birine ihtiyaç duyarım
 • Olabilecek en kötü şey terkedilmektir
 • Kendi başıma bırakıldığımda kendimi çaresiz hissediyorum
 • Bir iş yaparken mutlaka yardım almalıyım
 • Sevilmezsem mutsuz olurum
 • Daha güçlü birine bağlanmadıkça kendimi yalnız hissediyorum
 • Benden uzaklaşmaması için her dediğini kabul etmeliyim

Genel Özellikleri

1)      Bağımlı kişilerin en önemli özellikerinden bir tanesi kendilerine güvenlerinin olmayışıdır. Başkalarının yardımı olmadan bir işi başarabileceklerine inanmazlar. Kesin olarak neyin tam olarak doğru veya yanlış olduğuna dair, inançları zayıf bir gelişme gösterdiği için yaptıkları işlerden tam olarak emin olamazlar. Yapmak zorunda oldukları işler hakkında sürekli bir danışma ihtiyacı duyar ve her aşamada onay almak zorunda hissederler.

2)      Şiddetle savundukları doğruları, sıkı sıkıya sarıldıkları arzu ve tutkuları yoktur. Genelde çatışmalardan uzak durur ve arkadaş grubu içerisinde de uzlaştırmacı olmaya yatkındırlar. Özgüvenleri düşük olduğundan dolayı dış dünya algıları naiftir ve olaylara Polyanna tarzında bir yaklaşımda bulunarak kendilerini koruma altına alırlar.

3)      Diğer insanların ilgi ve sevgilerini, onların onaylarıyla bağdaştırdığı için genelde itirazda bulunmazlar. İlişkilerde sömürülmeye açıktır ve böyle bir durumun farkına varsalar dahi yalnız kalma korkusundan dolayı bu ilişkiye devam etmeyi yeğlerler.

4)      Yakınlarını kaybettiği zaman hayatta kendi başına devam edemeyeceği korkusunu sık sık yaşarlar. Kendi değerini ve varlığını çevresindeki insanların varlığına ve gücüne endeksli olarak görürler.

5)      Kendilerine verdikler değer ne kadar sevildikleri ve sahip çıkılmalarıyla doğru orantılıdır.

Bağımlı Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Bağlanma bozukluğu olan kişilerde benlik tam olarak gelişememiş ve bu durum özgüven eksikliği olarak ortaya çıkmıştır. Bu tip kişiler için çevre desteği çok önemli bir yer tutar. Fakat bu tamamen beceriksiz ve hiçbirşeyi yapamayacakları manasına gelmez. Bağımlı kişiliğe sahip insanların bu durumdan kurtulmaları için öncelikle kendi durumlarının farkında olmalıdırlar. Kabullenmek, sorun ile yüzleşmek çözüme giden yolda atılmış en büyük adımdır. Bu sorunu kabul edip yüzleştikten sonra, çevrelerinin de desteği ile kendi başlarına gerçekleştirecekleri sosyal veya kişisel sorumlulukları ile özgüvenlerini kazanabilirler. Bu sorunla yüzleşirken ve kendini geliştirmeye çalışırken çevrenin tutumu çok önemli bir yer tuttar. Yakınlarının yaklaşımı asla eleştirel değil yapıcı ve olumlu olmalıdır. Bir kaç adımda neler yapılabileceğini sıralarsak:

 • Kendini tanımak ve durumunun farkında olmak
 • Bağımlı kişiliğin bir acziyet değil, gereksiz bir korku olduğunu kabullenmek
 • Sosyal sorumluluk projeleri  veya  o güne kadar başkalarının yardımı ile yapılan işleri kendi başına gerçekleştirerek özgüveni arttırmak
 • Yeni ve kendi verdiği bir karar ile sosyallik içeren bir adım atmak.( Yeni bir kurs, sosyal bir projede gönüllü olmak vb.)
 • Uzman bir kişiden yardım almak

Yararlandığımız Kaynak

Bu yazının yayınlanmasında psikoloji başlığını oluşturma konusunda bizden desteklerini esirgemeyen psikolojikbilgi.com adresinden destek alınmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*