Bağırsak Tıkanıklığı Nasıl Geçer

Her ne kadar farkında olmasak da boşaltım sisteminin etkili bir şekilde işlememesi hayat kalitemizi çok ciddi bir şekilde etkilemektedir. Bağırsak tıkanıklığı da bunun en bariz örneklerini görebileceğimiz bir rahatsızlıktır. Dilerseniz öncelikle bağırsak tıkanıklığı nedir sorusunun cevabını arayalım.

Bağırsak Tıkanıklığı Nedir

Yediğimiz yiyeceklerin bağırsaklarımızdan geçmesini engelleyen bir tıkanıklık durumudur. Çoğunlukla kabızlık ile karıştırılmakta yada kendini kabızlığın içerisine gizlemektedir. Aslına bakarsanız bağırsak tıkanıklığının daha ciddi nedenleri de bulunmaktadır. Bu nedenlerine aşağıda değineceğim. Genellikle internet üzerinde bağırsak tıkanıklığı ile ilgili bağırsağın besin kaynaklı tembel bırakılması sonucu bağırsak tıkanıklığı oluşur şeklinde pek çok makale ile karşılaştım. Bağırsak tıkanıklığının sadece bu durum ile belirtilmesi açıkçası beni şaşırtmadı dersem yanlış olacaktır.

Bağırsak Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir

 • Ameliyat sonrası iltihaplanmalar (crohn hastalığı)
 • Enfekte olmuş keseler
 • Yeterli su dengesinin sağlanamamış olması yâda kaba tabiriyle vücudun susuz bırakılması sonucu bağırsakların ihtiyacı olan suya ulaşamaması
 • Beslenme alışkanlıkları
 • Zehirli madenlerle çalışma (çoğunlukla zehirli madenlerde çalışanlarda görülür, arsenik gibi)
 • Meyve, sebze, lif içeriği yüksek gıdaların tüketilme alışkanlığının oluşmaması
 • Fastfood alışkanlığı, çok pişmiş yağların defalarca kullanılması…

Bağırsak Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir

Genellikle şiddetli ağrı şeklinde kendini gösterebilir. Burada yer verdiğimiz belirtiler her bağırsak tıkanıklığı yaşayan kişide görülmez. Çoğunlukla kabızlık şeklinde ortaya çıksa da bazı kişilerde nadir de olsa ishal şeklinde kendini gösterebilir. Karın şişmesi ve gaz çıkaramamak, kusma ve iştah kaybı bağırsak tıkanıklığının belirtileri arasında kendini gösterecektir.

Bağırsak tıkanıklığı belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermekte çoğunlukla etkilerini artırmadan sağlık kuruluşuna gidilmemektedir. Bu durumun temel nedeni kabızlık gibi geçici bir durum olmasından şüphelenmek veya önemsememek olabilir.

Nasıl Tedavi Edilir

Öncelikle bağırsak tıkanıklığının tespiti konusundan başlayalım. Kendinize sormanız gereken bazı soruların olduğunu söyleyebiliriz.

 • Sadece kabızlık mı?
 • Gaz çıkarmada zorluk mu çekiyorsunuz?
 • Şiddetli karın ağrılarınızın sebebi ne olabilir?
 • Buna benzer ağrılar yaşadınız mı?
 • Ne kadar süredir devam ediyor?

Bu soruların cevabı hastaneye gitme hızınızı olumlu etkilemelidir. Bağırsak tıkanıklığının tedavi edilmesi konusunda doktor size ne yapar?

Öncelikle vücudunuzda bir şişlik, dikkat çekici bir durum veya yumru varsa doktorunuz bu durumdan şüphelenecektir. Böyle bir durum ortaya çıktığında röntgen, bilgisayarlı tomografi, ultrason gibi yöntemlerle bağırsak tıkanıklığı tespit edilecektir.

Kısmi Bağırsak Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir

Bir miktar bağırsaktan geçiş mevcutsa doktorunuz çoğunlukla uygun bir diyet listesi çıkararak size bu durumu çözmeniz konusunda destek olabilir. Bu sayede durumun şiddetine bağlı olarak kısmi bağırsak tıkanıklığı sorunu çoğunlukla tedavi edilir. Her zaman olmasa da bazı durumlarda doktorunuz şişkinliği alarak sizi rahatlatabilir.

Tam Bağırsak Tıkanıklığı Tedavisi

Eğer bağırsaklarınızdan hiç geçiş olmuyorsa o zaman duruma göre (çoğunlukla durumdan kastımız kişisel özellikler, yaş, hastalık durumu) ameliyat yapılabilir. Bazı durumlarda kendiliğinden genişleyen metal stent yardımıyla (endoskopi ile) bağırsağınızda bulunan tıkanıklığın ortadan kaldırılması sağlanabilir.

Son Olarak: Hastaneye zamanında gitme, düzenli kontrol olma konusunda eksikliklerimiz bulunduğunu biliyoruz. Bazı sorunların başka rahatsızlıklara daha çok benzediği durumlarda, utanma ve/veya gereksiz görme gibi durumlarda rahatsızlığın katbekat artması gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Kişinin kendini tanıması ve vücudunu önemsemesi bu sorunların zamanında çözüme kavuşturulması açısından hayatidir. Doktorunuzun size soracağını düşündüğünüz soruları baştan düşünerek detaylı bir şekilde cevaplandırabilirsiniz. Bağırsak tıkanıklığı konusunda en son ne zaman dışkıladığınızı o size sormadan hatırlarsanız tedaviye olumlu etkileri olacaktır.

Bir de unutmadan:

 • Düzenli meyve tüketmeyi
 • Lifli gıdaların tüketmeyi
 • Diyet için zorlayıcı kabul edilen ödem attırıcı sentetik gıdaların aşırı tüketmemeyi, tüketmeniz gerekiyorsa bir doktora danışmayı
 • Fastfood’u bir yaşam biçimi haline getirmemeyi
 • Aşırı yağlı gıdalardan uzak durmayı
 • Düzenli olarak spor yapmayı
 • Sıvı tüketmeyi

Unutmamanız gerekmektedir. Bu şartlar altında yukarıda yazanlara dikkat ederseniz başka bir hastalık kaynaklı değilse bağırsak tıkanıklığının önüne geçebilirsiniz. Çoğunlukla kısmi tıkanıklıkta doktorunuz böyle bir beslenme diyeti önermektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*