Bağırsaklara İyi Gelen Gıdalar nelerdir

Sindirim sistemi vücudumuzda ki en hayati organları bir arada bulundurmaktadır. Bağışıklıktan tutunda dolaşıma kadar çok farklı sistemleri olumlu yada olumsuz etkilediği için sindirim sistemine özellikle dikkat etmek gerekmektedir.

Bu işlemi de tabi ki bağırsaklara iyi gelen gıdaları tüketerek yapabiliriz. Bağırsaklarımız zararlıların vücudumuzdan atılmasını sağlarken, vücudumuz için faydalı olan gıdaları da tekrardan sistemin içerisine dahil etmekle görevlidir. Bu kadar hayati bir görevi olan organımızın ihtiyacı olan gıda maddelerinin düzenli olarak alınmasını sağlamaya da ihtiyacımız bulunmaktadır.

Bağırsakların Sağlıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır

Bağırsakların sağlıklı olması genellikle günde bir kez dışkılama ile anlaşılmaktadır. Bunun dışında dışkının kokusu, rengi de son derece önemlidir. Günde bir kez dışkılama ne kadar normal sayılıyorsa bu rakamın altına düşülmesi ve üstüne çıkılmasın gibi durumlarda da özellikle dikkat etmek ve zamanında tedavi olmak gerekebilir. Peki ama bağırsaklara iyi gelen gıdalar nelerdir?

Bağırsaklara İyi Gelen Gıdalar

Meyveler

Bu konuda ikiye bölüp iki farklı faydaya değinmek gerekebilir. Kuru meyveler,incir, kayısı ve erik başta olmak üzere bağırsakları çalıştırarak sindirimin düzenli bir şekilde devam etmesini sağlar. Tabi ki diğer faydaları sayesinde hem zayıflatır hem de cilt sağlığı başta olmak üzere diğer sistemlere de olumlu etkiler yapar.

Her gıdanın aşırı tüketilmesinin zararlı sonuçları olacağı da unutulmamalıdır. Bunun dışında kuru meyvelerin tüketilmesinin ardından bir bardak ılık su içerek sindirimin hızlanmasını sağlayacağınızı da ekleyerek taze meyvelere geçelim.

Bağırsak sindirimin kolaylaşmasını sağlayan tüm gıdalarla iyi anlaşır. İçerisinde lif oranı yüksek bulunan gıdalar arasında yer alan taze meyvelerde bağırsaklarımızın olumlu olarak etkilendiği oldukça önemli meyvelerdir.

Bakliyatlar

Yoğun lif oranı içeren bir diğer gıda ise bakliyatlardır. Bakliyatları düzenli olarak tüketerek daha kolay dışkılama sağlanabilir. Tabi ki her şeyin fazlasının zararlı olacağı da unutulmamalıdır. Bunun dışında bakliyat yemeklerini haftada birkaç kez tüketerek içeriğinde bulunan demir ve diğer vitaminlerinde düzenli olarak alınması sağlanmalıdır.

Kepekli Gıdalar

Uzmanlar beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tüketin derken çoğunlukla bu durumun tok tutucu özelliğine bağlanmaktadır. Oysa ki kepekli gıdalar yoğun lif oranları ile bağırsaklarınızın daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına da destek olurlar. Bu sebepten kepekli gıdaları düzenli olarak tüketmeye gayret gösterilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*