Bebeği Sağlıklı Doğurmak İçin Dikkat

Bebeğiniz yolda, doğum için gün sayıyorsunuz. Hazırlıkları yaptınız mı ? Bebeğinizin doğumundan önce yapılması gereken bazı işlemler var.Bebek odasının hazırlanması, doğumundan itibaren büyüyene kadar onunla ilgilenecek bir doktor bulunması gerekir. Bebeğinizin doğumundan sonra acil ihtiyaçlar olacağından bu kararları önceden vermeniz önemlidir. Gebelik döneminde düzenli doktor kontrolü olması gerekir. Sağlıklı bebek dünyaya getirmek için  bazı kurallara uymalısınız.

Sağlıklı Bebek Dünyaya Getirmek İçin

Bebeğinizin anne karnında sağlıklı gelişmesi ve büyümesi için bazı hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Vücudunuzu sağlıklı ve zinde tutmanız bebek sağlığı açısından önemlidir.

Sağlıklı Bebek Doğurmak İçin Yapılması Gerekenler

  •  Beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor.Sağlıklı ve besleyici gıdalar tüketin.
  • Düzenli spor yapmalısınız.Egzersiz ve yürüyüşler ile hem sağlıklı kalırsınız hemde gebelik döneminde fazla kilo almaktan kurtulursunuz.
  • Her gün en az 0,4 mg folik asit alınması gerekmektedir.Bebeğin sağlığı için gebelik başlangıcından 2 ay önce folik asit kullanmaya başlamak gerekir.
  • Gebeliğiniz boyunca alkol kullanmamalısınız.Gebelik döneminde alkol kullanmak fetal alkol sendromuna yol açabilir.Fetal alkol sendromu bebek üzerinde ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.Hamilelikte ara sıra alkol kullanımı bile gelişme problemlerine yol açabilir.
  • Sigara içmeyin ve içilen yerde durmayın.Hamilelik döneminde sigara içilmesi bebeğin gelişimini yavaşlatabilir,prematüre doğum riskini yükseltir.
  • Evde evcil hayvan besliyorsanız gerekli önlemleri alın ve mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.
  • Pişmemiş gıdalardan,pastörize edilmemiş sütlerde bakteri olabileceğinden bu gıdalardan uzak durulması gerekir.
  • Çocukluğunuz da kızamık ve su çiçeği hastalıklarını geçirmediyseniz,bunlara aşı olarak önlem alabilirsiniz.
  • Stresten ve gergin ortamlardan mümkün olduğunca uzak durun.
  • İlaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.Kronik bir rahatsızlığını varsa ve düzenli ilaç kullanıyorsanız da doktorunuza başvurmalısınız.

Sağlıklı bebek doğurmak için bu kurallara dikkat edilmesi gerekmektedir.Bir anne adayı olarak bebeğinizin dünyaya sağlıklı gelmesi için elinizden geleni yapmalısınız. Bu dönemde iş sadece annelere değil baba adaylarına da düşüyor. Baba olarak annenin sağlığını yerinde tutmak için elinizden geleni ve daha fazlasını yapmalısınız. Bu 9 aylık dönemde anneyi stres ve gerginlikten uzak tutmalısınız. Sadece anneler için geçerli olmayan sigara ve alkol kurallarına sizinde uymanız da fayda var. Özellikle sigara içiyorsanız ya bırakmaya çalışın yada anne yanında kesinlikle içmeyin.

Sağlıklı bebek dünyaya getirmek için yapılması gerekenler üzerinde durduk. Size ve bebeğinize önem veriyoruz. Siz de çocuğunuzun sağlıklı gelişmesini istiyorsanız bu kurallara uymalı ve sürekli doktor gözetiminde olmalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*