Bebeğin Kabızlığını Geçirmek İçin Yapılacaklar

Yeni doğan bebeklerde bağırsak sisteminin henüz tam manasıyla gelişim göstermemesinin de bir etkisi olarak kabızlık şikâyeti baş gösterebilir. Kimi bebeklerde gaz problemi ile birlikte neredeyse günlerce süren kabızlık durumu görülürken, kimi bebekler ise gaz problemi olmadığı için yine haftalar süren kabızlık hallerinde dahi daha mutlu olabilir ve şikâyet yaşamayabilirler. Fakat çoğunlukla bebeklerin en fazla yaşadıkları sorunlardan biridir kabızlık. Bebeklerde kabızlık ve nedenleri hakkında hazırladığımız bu yazımızdan sizler de dilerseniz istifade edebilirsiniz.

Bebek kabız olursa ne yapılmalı

Bebeklerde kabızlık neden olur? Sorusu özellikle yeni anne baba olan ebeveynlerin en çok sordukları soruların başında gelir. Çocuklarının fizyolojik yapısını yakından takip eden anne ve babalar onların hiç ağlamadan mutlu bir şekilde büyümelerini isterler fakat bazı durumlarda elde olmayan sebeplerle çeşitli rahatsızlıklar da meydana gelebilir.

Bebeklerde özetle yeni doğan bebeklerde esasında kabızlık ile çok karşılaşılmaması gerekir. Çünkü yaklaşık altı ay kadar sütü yeterli olan annelerin bebeklerini emzirmeleri durumunda bu türden rahatsızlıklarla karşılaşılmaz. Fakat eğer yeni doğum yaptınız ve bebeğinizde günler süren dışkılama problemi yaşıyorsanız bu durumda bir hekime muhakkak görünmelisiniz. Kimi zaman annenin beslenmesine bağlı olarak da bebeğin kabız olma ihtimali bulunabilir. Eğer bebeğinizin kabızlık problemi 3 günden fazla sürüyorsa bu durumda yapılması gereken şey, doktorunuza danışmak olmalıdır.

Bebeklerde Ek Gıdalarla Birlikte Kabızlık Görülmesi

Anne sütünün yetersiz gelmeye başladığı aylardan itibaren bebeklere ek gıdalara verilmeye başlanır. Bu ek gıdalar içerisinde nişastalı ürünler, posalı meyveler, pirinç lapası türünden yiyecekler var ise bu türden yiyecekler bebeklerin kabız olmasına sebep olabilirler.

Bebeklerde Kabızlığın Tedavisi

Bebeklerde kabızlık, ciddi boyutlara ulaştığında hem bebek hem de ailesi açısından kâbusa dönüşebilecek bir durumdur. Bu durumda bebeğin rahatına kavuşması için anne babalar ellerinden geleni yapmaya hazırdırlar. Fakat kabızlığın tedavisi noktasında bebeklere kesinlikle fitil, müshil, ya da bağırsakların temizlenmesi açısından yapılan bir uygulama olan lavman tatbik edilmemelidir. Eğer ihtiyaç görülürse bu tedavi yöntemleri ancak doktor kontrolünde gerçekleştirilmesi gereken uygulamalardır.Bebeklerde kabızlık ile birlikte yüksek ateş de görülürse acilen bir çocuk doktoruna götürülmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*