Bebeklerde Gaz Sancısı İçin Ne Yapmalı

Bebekler oldukça savunmasız yapıları ve rahatsızlıklarını dile getirememeleri dolayısıyla ağrılarını ve sancılarını anlayamadığımız masumlardır. Pek çok kez bebeklerde gaz sancısı adı verilen kolik rahatsızlığı çocuklarda zuhur eder. Bunun nedenleri arasında bebeklerin henüz tam olarak gelişmemiş olan bağırsak sistemi ile dünyaya gelmiş olmaları gösterilebilir. Direkt olarak anne sütü ya da mama ile beslenmeye başlayan bebeklerin midelerine ve bağırsak bölgelerine kramplar girebilir. Bu durumla karşılaşmak esasında bebeğe zarar vermeyen fizyolojik durumlardır fakat krampın etkisi ile ağlamaya başlayan bebekler ebeveynlerini korkutur ve bu durum geçici süreli telaşa sebep olabilir.

Bebekte Gaz Sancısını Anlama Yöntemleri

Öncelikle kolik adı verilen bebeklerde gaz sancısı yukarıda da bahsettiğimiz gibi kramplarla birlikte bebeklerin ağlamasına sebep olurken, bebeğin hangi durumdan dolayı ağladığını tespit etmeye çalışmak oldukça önemlidir. Bebeklerin açlık durumlarındaki ağlamaları ile de gaz sancıları birbirine karıştırılabilir. Bunu anlamak için bebek eğer anne sütü verildiğinde susuyorsa açlıktan dolayı ağladığını söylemek mümkün diyebiliriz. Eğer sık sık anne sütü verdiğiniz halde ağlama nöetleri devam ediyorsa bu durumda gaz şikâyeti olduğundan endişe etmeye başlayabilirsiniz.

Bebeklerde Gaz Sancısı

Bebeklerde gaz sancıları esasında sıklıkla karşılaşılan durumlardan biri olsa da huzursuz olmaları anne babalarını da ciddi anlamda huzursuz edebilir. Genellikle sık sık ve belli bir düzene bağlı kalmadan beslenen bebeklerin gaz sancılarında çoğalmalar olabilir. Bununla birlikte anne sütünün yetersiz olduğu ve bu sebeple erken başlanan mama türünden ek gıdalar da yine bebeklerde gaz sancısına sebep olabilir.

Bunun yanı sıra bebeğe bilinçsiz şekilde şekerli su verilmesi, emziklerin tatlandırıcı gıdalara batırılarak verilmeleri, çok erken aylarda nişastalı gıdalarla tanışmaları, meyve sularının çok fazla içirilmesi gibi durumlarda da yine gaz şikâyetleri baş gösterebilir.

Gaz sancısına neden diğer sebeplerden biri de annenin kendi beslenmesidir. Gaz yapan besinleri sıklıkla tüketmesi anne sütü ile doğrudan bebeğin de gazının artmasına neden olur.

Yine bunun yanı sıra bebeğin, altının uzun bir süre ıslak kalması, bulunulan ortamın ısısının iyi ayarlanmaması, sürekli aynı pozisyonda yatırılması da yine bebeklerde gaz sancısını arttıran durumlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*