Boyun Ağrısı Nedir, Nasıl Geçer

Kronik boyun ağrısı çeken hastalar için, değişikliklere uyum sağlamak ve yüksek yaşam kalitesini korumak zor olabilir. Bununla birlikte, yeterli tedavi ile, çoğu insan normal faaliyetlerine günlük rutine çok az müdahale ederek katılabilir. Bireylerin ağrıyı her gün yönetmelerine yardımcı olan birkaç strateji vardır. Bunlar bu makalede daha ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Boyun Ağrısında Egzersiz

Düzenli, nazik egzersiz, boyun ve omurgayı desteklemekten sorumlu kaslar, bağlar ve tendonların kuvvetini ve esnekliğini arttırmak için çok yararlıdır. Yararlı olabilecek bir boyun egzersizine bir örnek, başınızı her yönde yavaş yavaş hareketli rahat hareket aralığına hareket ettirmekte ve bu da her gün birkaç kez tekrarlanmalıdır.

Çoğu kimse boynu ilk başta hareket ettirmenin aşırı acı verici olabileceğini ve hareket etmemek isteyebileceğini düşünüyor. Bununla birlikte, bu sert boynuna neden olabilir ve boyun ağrısı için daha kötüdür. Bunun yerine, egzersizleri yavaşça tanıtması ve alan üzerinde ek gerilime neden olmaksızın hareket alanını kademeli olarak arttırması önerilir.

Nefes Alma Gevşeme ve Saptırma

Yoğun ağrı sıklıkla insanların daha hızlı nefes almalarına, baş dönmesine, endişe ve paniğe neden olur. Hastalar, kontrol ve ilişki duygularını arttırmak için yavaş ve derin nefes almaya teşvik edilmelidir. Bu aynı zamanda kas gerginliğini ve ağrıyı kötüleştirebilecek kaygıları önlemeye yardımcı olur.

Ek olarak, insanlara eğlenceli aktiviteler veya onları teşvik eden bir şeyler bulmak önemlidir. Bu hobiler, onları acıdan dağıtmaya ve çeşitlendirme terapisinin bir şekli olarak hareket etmeye yardımcı olabilir.

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer Evde bakım

Hastaların evde boyun ağrısını gidermek için yapabilecekleri birkaç şey var. Buna aşağıdakiler dahildir:

  • Doktor tarafından tavsiye ediliyorsa, düzenli ağrı kesici ilaç almayı unutmayın.
  • Enflamasyonu azaltmak için akut boyun ağrısı olayından sonra boynunda buz paketi kullanılması
  • Devam eden ağrıyı gidermek için boyundaki bir ısı paketi kullanma
  • Boynu için iyi bir duruşun muhafaza edilmesi
  • Boyna masaj yapmak

Birisinin uyur pozisyonu boyun ağrısı için önemli bir faktördür. Hastaların, sırt üstü ya da yan taraflarında, sıkı, sağlam, tek bir yastıkla yatacakları en uygun yataklar. Bu, uyurken boyundaki zorlamayı en aza indirir ve ağrının kötüleşmesini önlemeye yardımcı olur.

Yaşam tarzı

Hastalar, ağrı izin veriyorsa her zamanki gibi günlük aktivitelere katılmaya teşvik edilmelidir. Bir meslek terapisti, etkinlikleri hastalar tarafından yapılabilmesi için nasıl değiştireceği konusunda fikirler sunarak yardımcı olabilir.

Bir masada bükülmüş ileri duruşta çalışma gibi boyun ağrısını kötüye kullanan etkinlikler sırasında, duruşa odaklanmak ve dik durmayı hatırlamak yararlı olabilir. Boynu düzenli olarak hafifçe gererek hareket ettirmek, uzun süre hareketsiz kalmayı veya boyunda gerginliği önlemek için böyle etkinlikler arasında iyi bir yoldur.

Destek

Kronik boyun ağrısı çekenler, koşulların zorluklarıyla başa çıkmada yardımcı olmak için güçlü bir destek ağı kullanmalıdır. Ailenin ve arkadaşlarınızın hastanın kısıtlamalarını anlamalarına yardımcı olmak, bu kişiler için olumlu bir etki oluşturabilir.

Kronik ağrı hastaları, depresyon ve kaygı gibi zihinsel sağlık bozukluklarından etkilenme eğilimi gösterirler. Etkilenen insanlar, benzer mücadelelerle karşı karşıya kaldıkları diğer insanlarla bir destek grubuna katılmaktan fayda sağlayabilir. Bazı hastalar, durumlarıyla kendilerine yardımcı olacak bir danışman ya da psikolog görmeyi de isteyebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*