Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Aktif çalışma hayatının psikolojik etkileri herkes tarafından bilinmektedir. Devamlı olarak ayakta durmak, çok çalışmak, yorgunluk stres, omurgaya çok yük binmesi, yeterince dinlenememek gibi nedenlerden dolayı omurgada düzleşme meydana gelir.

Bu düzleşme çoğunlukla adından anlaşılacağı üzere kavisli olan omurganın giderek düzleşmesi sonucunda bir şekilde değişikliğine uğramaya başlamasıdır. Boynumuzda yer alan disklerin yavaş yavaş şeklinin değişmesi sonucunda bulunduğu yerden oynamaya başlaması şeklinde de açıklanabilir.

Boyun Düzleşmesi Nedir

En büyük belirtileri boyun bölgesinde ortaya çıkar. Boyun ağrısı, baş ağrısı, sırt ağrısı ve uyuşma sık karşılaşılan belirtileri arasındadır. Bunun dışında boyun ve omurgaların etkisini gösterdiği bacak ve ayaklarda uyuşma gibi çabuk yorulma gibi belirtileri de zamana bağlı olarak ortaya çıkabilir. Aynı şekilde boyun düzleşmesinin omuz ağrılarını da beraberinde getireceği unutulmamalıdır.

Boyun düzleşmesi insanın yaşam kalitesini etkilemeye başlayabilir. Bunu mide bulantısı, gerginlik, ense kökünde ortaya çıkan ağrılar izleyebilir. Pek çok yabancı sağlık kuruluşlarının web sitesinde alınganlık, unutkanlık, yorgunluk, kulak çınlaması ve çene bölgesinde ortaya çıkan düzenli ağrılara da yer verildiğini belirtelim.

Nasıl Geçer

Öncelikle bir fizik tedavi doktoruna gitmeniz şarttır. Bunun dışında doktorunuz durumun ilerlemesi haline göre belli başlı hareketler ve egzersizler önerebilir. Bunun dışında boyun bölgesine gelişmesine karşı yüzme ve plates gibi egzersizler tavsiye edilebilir. Bu süreç içerisinde ortopedik yastık, ayakkabı ve kas gevşeticiler önerilebilir. Tabi ki öncelikle buna doktorunuz karar verecektir.

Boyun düzleşmesinin başlamasına yada ilerlemesine neden olan bir takım nedenler illa ki hayatınızda vardır. Bunların ortadan kaldırılması son derece önemli olacaktır.

Tedavisi

Tedavi için boyun gerginliğinin ne kadar ilerlediğine dikkat etmek gerekmektedir. Bir takım kas gevşetici ilaçlar, uygun fizik tedaviler veya düzenli istirahat sık uygulanan tedaviler arasında yer almaktadır. Bunun dışında hastada boyun fıtığı (bazı durumlarda boyun düzleşmesi fıtığın oluşmasına neden olabilir) gibi başka rahatsızlıklar var mı ona da göz atmak son derece önemlidir.

Boyun Düzleşmesi Neden Olur

Bu sorunun cevabını bulmak için kendi yaşantınıza göz atmanız gerekebilir. Hangi sebepten boynunuzda ağrılar meydana geliyor. Araştırmalar aşırı stres ve yoğun iş yaşantısının boyun düzleşmesini etkilediğini gözler önüne sermiştir. Bunun dışında yaşam kalitesinin bozulması kalitesiz uyku ve yeterince dinlenmeden yoğun çalışma hayatına girmek yada egzersizde bunlara neden olabilir.

Ağrıları Nerelere Vurur

Boyun ve omurlarımız vücudumuzun hareketini sağlayan en önemli organımızdır. Vücudumuzun hareketini ve esnekliğini sağlayan omurlarımız düzleşmeye başlayarak boyundan ayak parmaklarına varana kadar pek çok ağrı ortaya çıkarabilir. Aynı zamanda kulak çınlaması baş ağrısı da olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*