BPH Benign Prostat Hiperplazisi Teşhisi Nedir ?

İyi huylu prostat hiperplazisi veya BPH, basitçe prostat büyümesi olarak da bilinir. Yaşlılık yaşındaki erkeklerde sık görülen bir durumdur ve 60 yaş ve üstündeki erkeklerin% 60’ında bir dereceye kadar görülen durum bu durumdan muzdariptir.

Prostat büyümesine sahip olmak, erkeğin prostat kanseri riski altında olduğu anlamına gelmez. BPH’li erkekler, durumun olmadığı erkeklerden daha fazla prostat kanseri riski taşımıyor.

Benign Prostat Hiperplazisi Teşhisi

Durum genellikle bir erkeğin sağlığı için herhangi bir sorun teşkil etmez. Bununla birlikte üriner semptomlar ortaya çıkabilir ve bunlar hafif ve biraz rahatsız olanlardan, günlük yaşamı ve yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyen rahatsız edici semptomlara kadar değişebilir. Prostat bezi büyüdükçe üretraya bastırmaya başlar ve idrar akışını engeller. Buna ek olarak, büyütülmüş bez de mesane ve rektum üzerine basınç yerleştirebilir.

Bu patoloji nedeniyle ortaya çıkabilecek bazı rahatsız edici üriner semptomlar şunları içerir:

  • İdrar yapmak için bir istek, ancak zayıf akım ve idrar akışı.
  • İdrarı başlatmada zorluk ve başladıktan sonra durması
  • Özellikle geceleri işemek için sık sık bir dürtü
  • İdrar yapmaya rağmen mesanenin boş olmadığı yönünde bir düşünce

Transüretral prostat rezeksiyonu

Tedavi genellikle prostatı küçülen ilaçların verilmesini ve ardından prostatın veya TURP’nin transüretral rezeksiyonu denilen bir prosedürü içerir. TURP aşırı prostat dokusunun alınması için minimal invaziv bir prosedürdür. Bununla birlikte, hafif BPH’de olguların tedavisi gerekmeyebilir.

Nasıl Anlaşılır

Sık sık idrara çıkma, azar azar idrar yapma, idrar yaparken yanma gibi sıkıntılarınız olursa bir an önce üroloji dokturuna gözükmenizi tavsiye ederiz. İlerleyen yaşlardaysanız bu sorunlar prostatı işaret edebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*