Burnumun Üstünde Sivilce Çıktı ! Nasıl Geçer ?

Özellikle ergenlik dönemimizde başlayan önemli sorunlardan bir tanesi de yüzümüzde çıkan sivilcelerdir. Ergenlik dışında cilt problemi olarak da sivilcelerle karşılaşmaktayız. Bizi en çok rahatsız eden ise burnumuzda çıkan sivilcelerdir. Hayatımızda mutlaka bir tanıdığımızın “Burnumda kocaman sivilce çıktı ne yapmalıyım?” sorusu ile karşılaşmışızdır. Şimdi bu soru karşısında verilebilecek cevapları inceleyelim.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlı olarak yazılmıştır. Herhangi bir tedavi veya reçete içermemektedir. Sivilce ve cilt problemleri ile ilgili sorunlarınızı danışmak üzere bir cildiye uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

Yüz maskesi

Kozmetik sanayinin gelişmesiyle birlikte cilt bakımı için çeşitli ürünlerin kullanımı yaygınlaştı. Bunlardan birisi de yüz maskeleridir. Bitkisel ya da içeriğini bilmediğimiz maddelerden yapılmış birçok maske bulunmaktadır. Bu maskeler cildimizde olan problemleri biraz olsun yatıştırarak iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Sivilce kremleri

Hemen hemen bütün eczanelerde ve kozmetik mağazalarında bulabileceğimiz sivilce(akne) kremleri. Sivilce üzerinde sürüldüğünde içerisindeki bileşenler sayesinde sivilceyi küçültmektedir. Hızlı bir etki istenildiği zaman başvurulması gereken bir yöntemdir.

Evde uygulanabilecek yöntemler

Kimi zaman burnumuzda çıkan sivilce sebebi ile dışarı bile çıkmak istemeyiz. Bu durumda evde bir müdahale yaparız. Bu müdahalelerin başında evde yapılabilecek temizleme karışımları ve maskeleri imdadımıza yetişir. Kahve telvesi bilinen bir cilt temizleyicidir. Soğuk süt ile burnumuzu silmek kızarıklıkları hafifletecektir. İçme sodası içerisinde bulunan minerallerle yüzümüzdeki yağları arındırarak bizi temiz bir cilde kavuşturur. Limon ise içerisinde asit bulundurur. Bu asit sayesinde cildi temizleyerek burnumuzda bulunan siyah noktaları temizler.

Sürekli Burun Üstünde Sivilce Çıkıyor

Burnumuzda çıkan sivilcelerin en büyük nedeni cilt gözeneklerimizin yağ veya toz ile dolmasıdır. Cildimizi düzenli olarak temizlemezsek bu siyah noktalar sivilceye dönüşmektedir. Dış etkenlerin yanında yanlış beslenme de sivilceye yol açar. Aşırı yağlı ve şekerli beslenmek yüzümüzde sivilceye ve ciddi problemlere yol açacaktır. Burnumuzda çıkan sivilcenin asıl nedenini öğrenmek için cilt doktoruna başvurmalıyız. Cildin iç organları yansıtan bir yapıda olduğunu unutulmamalıdır. Hasta olunca ilk olarak cildimiz solar ve bu dışarıdan anlaşılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*