Burun Polipleri Nasıl Olur? Tedavisi Nedir?

Burun polipleri, burnun iç çeperinde veya sinüslerde fark edilmeden büyüyen, iyi huylu tümörlerdir. Kanser değillerdir. Çoğu polip sağlık için tehdit oluşturmaz fakat sağlıklı nefes almayı engeller. Burun polipleri, burun deliklerinin birinde veya her ikisinde de olup hava akışını engelleyebilir ya da sinüs çıkışlarını engelleyerek salgı boşaltımını durdurur. Bu da enfeksiyona yol açar. Polipler alerjik bünyelerde de görülebilir.

Bir kulak-burun-boğaz uzmanına görünmek, büyümenin poliplerden başka nedeni varsa bunun çözülmesine olanak verir. Polipe benzeyen, içe dönük papillom kemiğe zarar verir ve sinüs kanserine dönüşebilir.

Belirtileri

Polipler, burun deliklerini tıkar ve nefes almada zorluk yaşatır. Tıkanıklık hissi verir ve koku duyusunu azaltır. Sıkca kanarlar ve sinüstelerse yüzünüzde ağrı ve basınç yaparlar.

Tedavi

KBB uzmanı polipleri saptamak için burnun iç kısmını kontrol eder. Poliplerin yerlerinin ve boyutlarının anlaşılması için bilgisayarlı tomografi gerekir. Poliplerinin boyutlarının küçülmesi için kortikosteroid içeren haplar ve burun spreyleri önerebilir. Bu tedavi başarılı olmazsa, poliplerin ameliyatla alınması gerekebilir. Fakat bu operasyon polipler yüzeyde ise; kısa süren bir operasyondur. Polipler daha derinde ise endoskopi gerekebilir.

Tedavi ne kadar başarılı olsa da polipler zamanla tekrar oluşabilir ve tedavi tekrar edilebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*