Ciğerlerin Su Toplaması Öldürür Mü

Sağlık alanında oldukça büyük çalışmaların ve araştırmaların yapıldığı rahatsızlıklardan birisi de plörezi yani halk arasında ciğerde su toplanması rahatsızlığı kişinin sağlıklı bir şekilde solunum faaliyetlerini gerçekleştirmesine engel olan bir rahatsızlıktır. Ülkemizde en çok verem ve zatürre hastalıklarından kaynaklı olarak meydana gelen su toplanması, aynı zamanda çeşitli böbrek ve göğüs hastalıkları gibi pek çok farklı rahatsızlık sonrasında meydana gelebilmektedir. Akciğer içerisinde ve dışarısında bulunan iki zar arasında ki boşlukta meydana gelen plörezi yani akciğerde su birikmesi rahatsızlığı tedavi edilmediği takdirde oldukça tehlikeli olabiliyor.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlı olarak yazılmıştır. Herhangi bir tedavi veya reçete içermemektedir. Hastalıklarınız için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Akciğerde Sıvı Birikmesi Ölümcül Olabilir

Sağlıklı bir bireyin akciğer zarları arasında bulunan suyun artması sonucu meydana gelen plörezi rahatsızlığında erken teşhis ve tedavinin oldukça büyük bir önemi vardır. Tedavi süreci oldukça dikkat gerektiren ve doktor kontrolü altında düzenli bir şekilde takip edilmesi gereken plörezi hastaları tedavi edilmediği halde büyük sorunlar yaşayabilir. İlk olarak kendisini solunumda zorlanma şeklinde gösteren plörezi halk dilinde ciğerde su toplanması rahatsızlığı tedavi edilmez ise hastanın ölümü ile sonuçlanabilir. Sadece ciğeri değil aynı zamanda göğüs kafesinde bulunan pek çok organı risk altında bırakan plörezi rahatsızlığı, kişinin nefes alamamasına tedavi edilmemesi halinde ölümüne neden olabilecek kadar tehlikeli bir rahatsızlıktır.

Öldürdüğü Gibi Sakatlıklara da Neden Olabilir

Erken teşhis ve tedavinin hastalık ile olan savaşta oldukça büyük bir önemi vardır. Bu anlamda verem, zatürre, böbrek yetmezliği gibi pek çok nedenden ötürü bu hastalığa yakalanan kişilerin geç tedavi edilmesi halinde, hasta ölüm riskini atlatsa bile çeşitli sakatlıklar ve organ yetersizlikleri meydana gelebilmektedir. Tedavinin geç kalınması durumunda uluşan doku ölümleri, bu rahatsızlığın ciddiyetini gözler önüne sermektedir. Akciğerleri doğrudan etkileyen ve her geçen gün solunumu daha fazla engelleyen plörezi rahatsızlığı, pendik escort vücudun, dokuların ve organların ihtiyacı olan oksijen miktarını azaltacağından, tedavide geç kalınması halinde pek çok rahatsızlık ve sorun meydana gelebilir.

3 yorum

  1. Slm hocam babam 81 yasinda solunum cigeri su toplamis 2 haftadir hastanede ilac tedavisi goruyor doktorlar ameliyat la suyun temizlemesini istiyor 81 yasinda ameliyat tehlikeli olurmu riski tasirmi ameliyat olmassa olum riski varmi neyapmamiz gerekir bazen nefesde darlik cekiyor cihaea baglaniyor aydinlatirsaniz sevinirim hocam

  2. Selam arkadaşım sana kimse cevap yazmamış aynı sorun benim annem yaşıyıor şu an ne yapacağımızı bilmiyoruz allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun benim annem de 83 yaşında

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*