Çocuğum Hastalanınca Ne Yapmalıyım ?

Hamilelik zamanında ve emzirirken anneden çocuğa, annenin vücudunun geçirdiği hastalıklara karşı ürettiği savunma antikoları, plasenta ve süt ile geçer ve çocuğu korur. Ancak bu koruma yalnızca 1-2 ay geçerlidir. Daha sonrasında çocuğun vücudu bağışıklık sistemini güçlendirirken kendi antikorlarını üretmeye başlar. 6. aydan itibaren bebekler etrafını keşfetmeye başladığından, bakteri ve virüslerle karşılaşmaya başlarlar. Bağışıklık sistemleri yetişkinler kadar gelişmemiş olduğu için daha sık hastalanırlar. Oluşturdukları antikorlar çocukları, yaşam boyu aynı virüs veya bakteriden kaynaklanan hastalıklara karşı korur. Çocuğunuzu dış çevreden soyutlayarak hasta olmasını engelleyemezsiniz, emzirerek, sağlıklı beslenmesini sağlayarak ve aşılarını yaptırarak hastalıklardan koruyabilirsiniz.

Hasta Çocuk Nasıl Anlaşılır

Yetişkinler hasta olduğunda bunun neden olduğunu ve nasıl geçeceğini bilir. Fakat çocuklar panik yapar, neden canlarının acıdığını, neden ilaç içmeleri gerektiğini anlayamazlar. Doktora gitmek ve hastaneye yatmak onları çok korkutur. Hastalandıkları zaman olduklarından daha küçükmüş gibi davranabilirler. Sürekli ilgi isteyebilir, biberon kullanmak isteyebilir, hatta tuvaletini öğrenmelerine rağmen altlarına yapmaya başlayabilirler. Üstlerine gitmeyip sabırlı olmalısınız, bu gibi davranışlar iyileşince geçecektir.

İlaçların yanında gösterdiğiniz sevgi ve ilgi çocuğunuzun iyileşmesinde büyük katkı sağlayacaktır. Çocuğunuz hastalandığında soğukkanlı kalmalısınız. Korkarsanız bunu çocuğunuz anlar ve buna bağlı olarak o da çok korkar. Çocuğunuzu hasta diye şımartmaktan kaçının, bu duruma alışır ve iyileşmek istemez.

Çocuklar ağrılarını söyleyemeyecek yaşta olduklarında davranışlarını iyi gözlemelisiniz. Normalden fazla ağlıyorsa, yeterli beslenmiyorsa, oyun oynamak istemiyorsa, uyku düzeni bozulduysa bir sıkıntı var demektir. Bu gibi durumlar görüldüğünde doktora danışmalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*