Çocuğumun Kalbi Hızlı Atıyor

Garip bir zamandayız, ne yazık ki her geçen gün bir çocukların erken yaşta kalp krizi geçirdiğine dair bir haberle karşılaşıyoruz. Eskiden daha çok uzak kıtalardan alıp yayınladığımız bu rahatsızlığın günümüzde daha çok bizim ülkemizde bizim topraklarımızda karşımıza çıkıyor olması da dikkatlerden kaçmaması gereken bir konudur. Bu konunun nedenlerine ayrı bir yazıda değineceğimiz için çok fazla uzatmadan asıl konuya geçelim.

Kızımın Kalbi Hızlı Atıyor

Mehmet Bey 13 yaşında ki kızının kalp hızında bir değişiklik olduğunu düşünerek birkaç hafta boyunca onun hem beslenmesini hem de kalp atışını takip etmiş. Bunu uzun bir yorumda bize de açıklamış. Hal böyle olunca bizde yıllara bağlı olarak kalp atışlarının bir grafiğini çıkarmamız gerektiğini düşündük.

13 Yaşında Kalp Ağrısı

Kalp atışları her zaman için bir hastalığın belirtisi değildir! Öncelikle bu durumun iyi analiz edilmesi ve bu durumun altında yatan nedenlerin iyi anlaşılması gerekmektedir. Örneğin aşağıda da verdiğimiz gibi 14 yaşında bir kız çocuğunun kalp atışlarının 80 – 90 / dakika olması gerekirken daha fazla olduğunu görürseniz bunun nedenlerini iyi analiz etmeniz gerekir. Tabi ki takip etmek son derece önemlidir ama bu durumun bir doktor ile paylaşılması da rahatsızlıkların önüne geçilmesi açısından önemli olacaktır.

Çocuğun nabız sayısı kaçtır

Yaş AralığıKalp Atışı
0-1120-140
1-390-120
3-790-100
7-2080-90
20+60-80

Çocuklarda Taşikardi Olur Mu ?

Çocuklarda taşikardi doktora hızlı bir şekilde başvurulması gerektiği anlamına gelir. Ancak her zaman için hastalık belirtisi olmadığını belirtmek gerekmektedir. Sadece çocuklar için değil aynı zamanda büyük bireyler içinde; kahve, sigara, ilaç kullanımı, adet dengesizliği, zehirlenme gibi nedenlerden dolayı kalp atış hızının artacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Tabi ki kişilere göre değişen bir takım etmenlerde örneğin stres, sınav haftası, kaybetme kaygısı gibi dönemlerde de kalp atışı hızlanma gösterecektir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*