Çocuklarda Çölyak Hastalığı Belirtileri

Hastalıklar arasında ismi oldukça ilginç olan ve pek çok kişinin bilgi sahibi olmadığı çölyak hastalığı, bağırsaklarda besinlerin sindiriminin bozulmasına yol açan bir rahatsızlık olduğunu söylemek mümkün. Bu hastalığa sahip olanlar arpa, buğday gibi ve yulaf gibi içerisinde protein ola glutene karşı hassasiyetleri bulunmaktadır. Çocuklarda çölyak hastalığı belirtilerini sizlerle paylaşacağımız bu yazımızdan sizler de faydalanarak hastalık hakkında ve gösterdiği belirtiler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çölyak Hastalığı

Gluten içeren besinlere karşı hassasiyet olarak adlandırılan çölyak hastalığındaki belirtiler arasında örnek vermek gerekirse 2 yaşına kadar olan bebeklerde ishal, kusma, iştahsızlık, karında şişkinlik hissi, karın ağrısı, gaz sancısı gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Çölyak hastalığının diğer belirtilerini sıralayacak olursak; çocukların yaşıtlarına göre daha kısa boya sahip olması, kız çocuklarının daha geç yaşta adet yani regl olmaları, erkek çocukların ergenliklerinin gecikmesi gibi durumlar da gösterilebilir. Bunun yanı sıra çocuklarda eğer nedeni belirlenemeyen demir eksikliği anemisi, kemiklerde görülen minerallerin azalması, karaciğer değerlerinde yükselme gibi rahatsızlıklarla birlikte genetik yapı itibariyle ailede bu rahatsızlığa sahip olanlarda da çölyak hastalığı bulunma ihtimali oldukça yüksektir.

Çölyak Hastalığının Tedavi Şekli Nasıldır?

Bir tür sindirim rahatsızlığı olarak da bilinen çölyak hastalığında glutensiz besinlerle uygulanan bir diyet şeklinde tedaviye başlanır. Arpa, buğday ve çavdar tümüyle diyet listesinden çıkarılır. Yulafı ise hastalığın ilerleme durumuna göre kimi hastalar tolere edebilir ve tüketmeye devam edebilirler. Çölyak hastalığında yapılması gereken muhakkak glutensiz besinlerden uzak durmak olmalıdır. Artık teknolojinin her alanda gelişim gösterdiği günümüzde glutensiz ürünlere ulaşmak da oldukça kolay olmaktadır.

Çölyak hastalığının teşhis edilememesi ve tedavi edilememesi durumunda ince bağırsaklarda lenfoma, kısırlık ve kemik erimesi ihtimali bulunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*