Çocuklarda Demir Eksikliği

Çocuklarda demir eksikliği anemisi adı verilen rahatsızlık genellikle 6 aydan 2 yaşa kadar olan dönemde daha fazla görülmektedir. Eğer annede çok ciddi boyutlarda demir eksikliği durumu söz konusu değilse çocuklarda yeterli demir deposu vardır. Bu yüzden ilk altı ay boyunca demir eksikliği durumu görülmez.  Çocuklarda demir eksikliği görülme nedenleri ve buna bağlı olarak demir anemisinin ortaya çıkış nedenlerini anlatacağımız yazımızdan sizler de istifade edebilirsiniz.

Demirin sağlık açısından önemi

İnsan yaşamı açısından demir elementinin önemi çok büyüktür. Elektronların ve oksijenin taşınması, hücre solunumu ve protein sentezi gibi çok önemli işlevleri bulunan demir eksikliği anemisi, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde sadece anemiye değil bunun yanı sıra sinir sistemi işlev bozukluklarına da sebebiyet verir.

Demir Eksikliğinin Ortaya Çıkışı

Öncelikle demir eksikliği anemisinin bir hastalık değil, bulgu olduğunu bilmek gerekir. Demir eksikliği durumları eğer besin yoluyla takviye edilmezse ciddi sorunlara sebep olacağı gibi bunun yanı sıra demir eksikliğinin teşhisinde ne gibi durumlarla karşılaşılacağı da aşağıda belirtilecektir. Günlük olarak besinlerden yeterli miktarda alınan demir, özellikle adet gören kızların bu kanamayla birlikte demiri vücutlarında atmaları dolayısıyla genellikle daha fazla demir içeren besinleri tüketmeleri gerekebilecektir.

Demir Eksikliği Nasıl Anlaşılır

Vücudunuzda demir eksikliğinin artık ciddi boyutlara ulaşması durumunda anemi gelişirse yorgunluk, baş ağrısı, çok çabuk yorulma, kalpte çarpıntı, tat alma duyusunda azalma, tırnaklarda çabuk kırılmalar, ten renginde solgunluk, ağız çevresinde yaralar şeklinde pek çok yakınma sonrasında fark edilmesi durumu söz konusudur. Bunun yanı sıra demir eksikliğinin ileri boyutlarında özellikle çocuklarda toprak, kum, çakıl türünden besin değeri olmayan şeylere karşı yeme isteği bulunabilir. Çocuğunuzda halsizliğe bağlı olarak okul başarısında düşme, adaptasyon problemi, sürekli uyku isteği gibi günlük yaşamda başarısını etkileyecek durumlarla karşılaşılması da yine çocuklarda demir eksikliği durumunda meydana gelen diğer rahatsızlıklardan biri olarak gösterilebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*