Çocuklarda Dikkat Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Psikiyatrik bir hastalık olan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, aşırı hareketlilikten, istekleri erteleyememe gibi belirtilerle kendisini gösteren bir sorundur. Hiperaktivite tanısının konulabilmesi için çocukların gelişimsel dönemlerinin getirdiği hareketlilik nedeniyle yanılgıya düşülmeden belirtilerin yedi yaşından önce baskın olarak belirtilerin görülmesi durumda konulmalıdır. Hiperaktivite eksikliği ve buna bağlı görülen dikkat bozukluğu çocuklarda bebeklikten itibaren belirgin bir şekilde hissedilen hareketlilik ve yerinde duramama, bir nesneye odaklanamama gibi sorunlarla kendini göstermektedir.

Bebeklerde Dikkat Eksikliği

Bu sorunlar genellikle üç dört yaşına gelindiğinde şiddetlenir fakat bazı hastalarda beş altı yaşına kadar da gizli kalabilmektedir. Çocuklarda dikkat eksikliğinde çevresel ortamlar önem taşımaktadır. Hastalığın görüldüğü çocukların düzenli ve bakımlı ev ortamlarında yaşamaları gerekmektedir. Dikkat dağınıklığı tanısının konulabilmesi için çocuğun ortam değiştiğinde de aynı semptomları gösteriyor olması gereklidir. Çocuklarda dikkat dağınıklığının anlaşılabilmesi onların içerisinde bulundukları dönemin gereği profesyonel destekle olabilmektedir. Peki, ebeveyn olarak bizler çocuklarda dikkat dağınıklığını nasıl anlarız ?

Dikkat Eksikliği Nasıl Anlaşılır ?

Çocuklarda dikkat dağınıklığının nasıl anlaşıldığı hakkında dikkati dış etkiden dolayı çabuk dağılan bir çocuğunuz varsa ve bunun yanında söylediğimiz bir şeyi çok geçmeden unutabiliyorsa şüphelenilebilir. Çocuğunuzda ayrıntılara odaklanamama, ve bu nedenle almış olduğu ödev gibi sorumlulukları yerine getirirken hatalar yapma, eşyalarını kaybetme, zihinsel aktivitelerden mental konularda isteksiz olma, yönergeleri izlemekte zorlanma, aktiviteleri tamamlayamama, sorumlulukları yerine getirememe, plan yapmakta zorlanma gibi belirtiler uzun süre varlığını gösteriyorsa bir uzmanla irtibata geçmelisiniz. Tanıda genellikle bu belirtilerin en az altı aylık bir süre için görülmesi gereklidir.

Dikkat Eksikliği Olan Çocuğa Nasıl Davranmalı

Elleri ayakları sürekli hareket halinde olan, oturması gerektiğinde kalkıp dolaşa,  susması gerektiğinde iki insanın konuşmasını bitirmesine izin vermeden kendisine söz hakkı tanıyan, soru sorulduğunda soru tamamlanmadan cevap vermeye çalışan çocuklarda durumun tespiti her ne kadar zor olsa da mümkündür. Çocuklarda dikkat dağınıklığının nasıl anlaşıldığı hakkında bilgi sahibi olunması bu çocukların başarısızlık yaşamalarının, özgüven eksikliğinin, mutsuzluğunun, ruhsal durumunun kötü olmasının aile içi ve sosyal hayatta başarısız ilişkiler kurmasının önüne geçilmesini sağlamaktadır. Dikkat dağınıklığının nörolojik tabanlı olduğu bilinmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*