Çocuklarda Doktor Korkusu Nasıl Yenilir ?

Merhaba, bugün üzerinde duracağımız konu ; Çocuk doktoruna hazırlanma.Çocuğu doktora götürmeden önce neler yapılmalı, doktora neler söylenmeli ve çocuğu doktora nasıl hazırlamalısınız gibi konular üzerinde duracağız.

Çocuğunuz hastalandı ve doktora götüreceksiniz. Randevu aldınız veya hekiminizle görüştünüz. Doktorunuzun size soracağı sorular var ve bunlara hazır olmalısınız. Doktorun size sorabileceği sorular ;

  • Çocuğunuz ne zamandır, kaç gündür hasta ?
  • Çocuğunuz durup dururken mi hastalandı yoksa hastalığı ilerlerdi mi ?
  • Hastalığın görülen belirtileri nelerdir ? Belirtiler ne zamandır var ?
  • Çocuğunuzun herhangi bir yerinde ağrı var mı ?
  • Ateşi var mı ? Takip ettiniz mi ? Ölçtü iseniz kaç derece çıktığı ?
  • Çocuğunuzun hastalığı için ona ilaç verdiniz mi ? Ne zaman ve nasıl ilaç kullandınız ?

Çocuk Doktoruna Hazırlanma

Çocukların genel bir kısmı doktordan korkar. Doktor kelimesini duyunca bir tedirginlik başlar.Çocuğu rahatlatmalı ve tatlı bir dille doktorun ona iyi şeyler yapacağını anlatmalısınız. Hatta doktorculuk oynayarak onun doktora karşı güven kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Doktora gitmeden önce randevu almanız da büyük fayda var, çocuk bekledikçe daha çok tedirgin olacaktır. Doktora sorulacak soruları önceden hazırlamanız da fayda var o heyecan ve stresle  ne söyleyeceğinizi unutabilirsiniz. Çocuğunuz hastalığı ile ilgili konuşabilecek durumdaysa, doktorla kendisi konuşsun.Bu şekilde doktora olan güveni artacaktır. Çocuğunuz muayene olurken fazla müdahale etmeyin kendisi soyunsun,kendisi doktora derdini anlatsın.

Çocuğun Doktor Korkusu Nasıl Geçer ?

Çocuklar da doktor korkusu özellikle küçük yaşlarda olur.Hele bir de daha önce doktorda iğne yapıldıysa, doktora gitmemek için mızmızlanacak ve huysuzluk yapacaktır. Bunun üstesinden gelmek için bazı yollar vardır.Çocuğunuzun sevdiği bir oyuncağı veya eşyayı doktora götürmesine izin verin. Özellikle bebeklerin, anne yanlarında veya anne kucağında muayene olmaları onları daha güvende hissettirir. Çocuğu doktor söylemeden soymamanız gerekmektedir, doktor incelenecek bölgeye göre sizi yönlendirecektir. Doktorların vereceği küçük şeyler onları mutlu eder ve doktora karşı güven kazandırır.Bazı çocuk doktorları şeker,sakız,balon gibi küçük şeylerle çocukları ödüllendirirler. Çocuğunuzu doktora götürmeden önce ona ödül verme sözünde durmayın. Böyle yaparsanız çocuğunuz şımaracak ve her doktora gideceği zamanda sizden bir şey isteyecektir.

Çocuk doktoruna hazırlanma ve çocuklarda doktor korkusu konuları üzerinde durduk, aklınıza takılan bir soru veya öneri olursa bize geri bildirim yapmaktan çekinmeyin. Sağlıklı günler…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*