Çocuklarda İlaç Kullanma Zorluklarını Yenmek

Küçük çocuklar ve bebekler olmak üzere bu yaş grubundaki kişilere ilaç içirmek zor olabilir. Çoğu zaman çocuklarda ilaç içmeme isteği vardır. Bu sıkıntı anne babalara zor anlar yaşatmaktadır. Çocuğunuz kullandığı ilacı içmekte zorlanıyorsa, doktorunuzla konuşarak başka bir çözüm bulabilirsiniz. Belki kullandığı ilacın tadını beğenmiyor olabilir. Çocuk zorla da olsa ilacı içtikten sonra kusarsa bunu doktorunuza bildirin. Çünkü ilacın dozunu tamamen almamış olabilir. Bu konuda aklımızda herhangi bir tereddüt olursa aile hekiminize veya eczacınıza danışabilirsiniz.

İlaç İçmeden Önce

Çocuğunuza ilacı vermeden önce bütün kullanma talimatlarını öğrenmelisiniz. Aşağıdaki soruları eczacınıza veya doktorunuza sorarak çocuğunuzu güvende tutabilirsiniz.

İlacın günde kaç kez verileceğini
Aç mı tok mu kullanılacağını
İlacın yan etkilerini
İlacın başka ilaçlarla etkileşimi olup olmadığını
İlacın işe yaradığını nasıl anlayacağınızı doktorunuza sormalısınız.

Çocuğunuza hap yutmaya nasıl öğretebilirsiniz

Hemen her çocuk tablet veya kapsül şeklindeki ilaçları kullanmakta zorlanır. Zaten küçük yaştaki bebekler ve çocuklar 5 – 6 yaşlarında gelmeden hap yutamazlar. Hap kullanmayı öğretmenin en etkili yollarından biri kendiniz nasıl içtiğinizi çocuğunuza göstermelisiniz. Hapı çocuğunuzun dilinin arka tarafına doğru yerleştirmesini söyleyiniz. Az miktarda verilecek su ile abla yutmasını sağlayın.

Çocuklara ilaç vermeden önce dikkat edilmesi gerekenler

Reçetede yazılandan fazla dozda ilaç vermeyin.
Eğer iki tane veya daha fazla çocuğunuz varsa, bir çocuk için yazılan bileti diğer bir çocuğa içirmeyin.
Çocuğunuz ilacı kullanırken iyileşmeye başlasa bile, ilacı doktorun yazdığı dozda kullandırmaya devam edin yoksa hastalık tekrarlayabilir.

Çocuklara Şurup İçirmek

Doktorlar genellikle küçük çocuklara daha kolay içebilecekleri için şurup vermektedirler. Bu şurupların çoğunun ağızda kötü bir tat bıraktı bilinmektedir. Bu nedenle çocuklara şurup içirmek zor olabilir. Bir ilaç şırıngası veya enjektör ile kolay bir şekilde çocuğunuza şurubu geçirebilirsiniz. Bu şekilde ilacı kullanmayı doktorunuzdan veya eczacınıza öğrenebilirsiniz. Çocuğunuz Biraz daha büyük yaşta ise içecek şurup bardağa koyup verebilirsiniz

Kaynak: American Tıp Birliği Çocuk Sağlığı Rehberi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*