Çocuklarda İshal Görüldüyse Ne Yapılmalı?

Çocuğunuz ishal olduysa sürekli tuvaletini yapar ve bu dışkı sulu, sıvıdır. Bu dışkıda kan ve sümüklü yapı da görülebilir. İshale karın ağrıları ve kramplar da eşlik edebilir. Çocuğunuzun yaşı ne kadar küçükse o kadar dikkat etmeniz gerekir, çünkü küçük çocuklarda ve bebeklerde ishal çok tehlikelidir. İshalde su kaybı çok olduğu için ve diğer belirtiler olarak kusma ve yüksek ateş de varsa eksikoz adı verilen vücut kuruması oluşur.

İshal nedenleri

İshallerin en sık rastlanan sebebi mide- bağırsak nezlesidir. Eğer çocuğunuzda çölyak hastalığı var ise belirtileri bebeklik zamanlarında, tahıllı besinleri yemeye başladığı zaman görülür. Eğer çocuğunuzda ishal varsa bol bol sıvı tüketmesine dikkat etmelisiniz. İshale en iyi gelen içecekler elektrolit içeren içecekler ile portakal çayıdır.

İshal olmuş çocuğunuzda temizliğe çok önem vermelisiniz. Çocuğunuzun altını değiştirdikten ve ya tuvaletini yapmasını yardım ettikten sonra ellerinizi iyice yıkamalı ve tuvaleti dezenfekte etmelisiniz.

Doktora ne zaman gidilmelidir ?

Aşağıdaki durumlar görüldüğü zaman doktora başvurmanız gerekir:

  • Bebeğinizin ishali 8 saati geçerse,
  • Küçük çocuğunuzun (3-5 yaşları arasında) ishali 12 saatten fazla sürerse,
  • Çocuğunuzun ( 6-12 yaşları arasında) ishali 18 saati geçerse.

Doktorunuz çocuğunuzu muayene ederken ona dışkı özelliklerini söylemelisiniz. Dışkının rengi, kokusu, kanlı veya sümüklü yapısı ishal nedenini belirlemek için önemli bir ayıraçtır. Sıvı, açık sarı ve yeşil arası, çok kötü kokan dışkının nedeni mide bağırsak nezlesi olabilir. Dışkıya kan, sümük karıştıysa salmonella enfeksiyonu olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*