Çocuklarda Karın Ağrısı

Çocuklarda uzun süren, mide kramplarıyla karın ağrısı çok yaygın görülür. Genelde oğlan çocuklarında daha yaygındır. Bebeklerin hareketlerinden nasıl hissettiğine dair çıkarımlar yapabilirsiniz. Bebekler karınları ağrıdığında sürekli ağlar ve bacaklarını karınlarına doğru çeker. Bezinin değiştirilmesi, yemek yemesi veya oyunlar onu etkilemez. Bu gaz sancısı bağırsak florasının tam olarak gelişmemesinden kaynaklıdır ve ilk üç ay devam eder.

Karın Ağrısı Apandist mi ?

Yedi yaşın altındaki çocuklar, ağrılarının yerini tam olarak saptayamadığından sürekli karnının ya da başının ağrıdığını söyleyebilirler. Yaşça büyük çocuklar ağrının yerini söyleseler de davranışlarını kontrol etmelisiniz. Ağrıyan yere dokunduğunuzda ne tepki verdiğine bakmalısınız. Karın ağrısı hissettiklerinde sabit bir şekilde yatıp ellerini karınlarına koyup dizlerini çekip, cenin pozisyonunda yatarlar. Karın ağrısını apandisit sancısından ayıran en önemli belirti, apandisit sancısında sağ bacağın karna çekilmesidir. Bu devamlı karın ağrılarına mide bulantıları da eklenir.

Uzun Süren Mide ağrısı

Karın ağrılarının nedeni, kabızlık, bağırsak hastalıkları olabilir. Birden bire çıkan ağrıları ciddiye almak gerekir. Ağrılar çok şiddetli ve 6 saatten fazla sürdüyse doktora gitme zamanı gelmiş demektir. Karın ağrısı haftalarca ya da aylarca sürüyorsa psikolojik bir durum olabilir.

Karın ağrılarını azaltmak için karna sıcak havlu konulabilir. Sıcak duş ve sıcak su torbaları da ağrıları dindirmede etkili bir yöntemdir. Eğer bunlara rağmen ağrı hala şiddetli devam ediyorsa apandisit olabilir acilen doktora gitmelisiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*