Çocuklarda Kulak Ağrısı ve Kulak Temizliği

Çocukları olanlar bilirler. Çocuklarda belli dönemlerde kulak ağrıları meydana gelir ve bu ağrıların çoğunluğu da iltihaplanmalardan kaynaklanır. Dış kulak iltihabı, orta kulak iltihabı ya da herhangi bir darbeye bağlı olarak gerçekleşen kulak ağrılarında yapılması gerekenlerin başında ağrının neden olduğu tespit edilir edilmez doktora müracaat etmek olmalıdır. Fakat çocuklarda kulak ağrısının tedavisi yapılana kadar bebeğiniz ciddi anlamda ağladığı ve bu sürece dayanamadığı için hekime götürene kadar basit birkaç işlem ile bebeklerinizin ağrılarını hafifletmeniz mümkün olabilir.

Çocuklarda Kulak Ağrısı

Sıklıkla karşılaşılan bir durum olan çocuklarda kulak ağrısı tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği takdirde işitme bozukluklarını dahi meydana getirebilir. Bu açıdan anne ve babaların bu konuda bilinçli olmaları ve doktorları ile sürekli olarak irtibatlı olmaları gerekir. Öncelikle kulak ağrısına yapılabilecek en temel ve en zararsız tedavi yöntemi ağrı olduğu bilinen kulağa bir iki damla zeytinyağı damlatılmasıdır. Her türlü iltihaplanmada ciddi anlamda rahatlatıcı bir özelliği bulunan zeytinyağı sonrasında yine çok ağrılı durumlarda yapılması gereken evlerinizde bebekleriniz için antieflamatuar yani ödem çözücü özelliği bulunan bir ağrı kesici vermek olmalıdır.

Bir başka yöntem ise yine hekime gidene kadar, hafif ısıtılmış bir havlu yardımıyla kulağın ısıtılarak rahatlatılmaya çalışıldığı yöntemdir. Sizler de bu yöntemleri kısa vadede doktora yetişene kadar bebeğinizin ağrısını ve ağlamasını dindirmek için tercih edebilirsiniz.

Çocukların Kulak Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Çocukların kulak temizliği konusunda doğru bilinen pek çok yanlış bulunmaktadır. Bunlardan en belirgini kulağın neredeyse her yıkama sonrasında temizlenmeye çalışılmasıdır. Kulak uzman doktorlarında ısrarla söyledikleri gibi temizlemeye ihtiyaç duyulmayan kendi kendini temizleyen bir organ olması dolayısıyla, dışarıdan temizlemeye yönelik kulağın içerisine sokulmaya çalışılan her türlü çubuk ya da madde, kulakta biriken salgının içeri itilmesine ve bu durumda ciddi anlamda kulak problemlerine yol açmaktadır. Yapılması gereken bu konuda doktor kontrolünde bebeğin kulaklarının sürekli kontrol edilmesi ve ihtiyaç duyulması anında doktor tarafından temizlenmesidir. Çocuklarda kulak temizliği ebeveynler tarafından evde yapılmamalı, sadece kulak kepçesine kadar gelmiş olan kalıntılar varsa bunlar elle alınmalıdır.

Çocuklarda kulak ağrısı ve çocuklarda kulak temizliği nasıl yapılır konumuzun sonuna geldik,aklınıza takılan bir soru olursa bize yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*