Çocuklarda Şeker Hastalığı Nasıl Anlaşılır ?

Çocuklarda görülen diabetes mellitus, yani tip 1 şeker hastalığı, çoğu hastada genetik bir insülin eksikliğinden oluşur. İnsülin, kanda bulunan glikozu hücrelere taşıyarak kan şekerini dengeler. Eğer insülin yeterli değilse, hücrelere enerji kaynağı olarak kullanılmak üzere glikoz ulaşmaz ve kanda birikir. Bu da hiperglisemiye neden olur. Vücut bu durumla savaşmak için aşırı idrar üreterek, kandaki fazla glikozu atmaya çalışır. Fakat bu da vücutta sıvı kaybına neden olur. Vücuttaki hücreler enerji kaynağı olarak bir karbonhidrat olan glikozu kullanamazsa, yağ ve protein kullanmaya başlar. Yağ ve kas dokuları erir ve bunun sonucu olarak kanı asidik yapan ketonlar oluşur. Ketonlar çok tehlikelidir ve diyabet komasına yol açabilir.

Küçük yaşta şeker hastalığı belirtileri

Şeker hastası olan çocuk, çok susar ve sürekli tuvalete gider. Kilo verir ve sürekli kendini yorgun hisseder. Konsantrasyonu azaldığından okuldaki performansı da düşer. Eğer diyabet hızlı ilerlediyse kusma, baş ağrıları ve karın ağrıları da görülebilir. En ufak bir şüphede hemen doktora gitmelisiniz.

Doktorunuz idrar testi yaparak idrardaki glikoz seviyesini, kan testi yaparak kandaki glikoz seviyesini ölçecektir. Şeker hastalığı olan çocuklar hayatları boyunca, vücutları yeterli seviyede üretemediğinden insülin iğnesi yapmak zorundadır.

Şeker hastalığının ilk kez görüldüğü çocuklarda tedavi hastanede yapılmalıdır. Bu sayede kan şekeri tam olarak öğrenilebilir ve tedavi için gerekenler saptanabilir.

Çocuğunuzun yaşamını normal bir şekilde sürdürmesine ve iğnelerini düzenli yaptırdığına dikkat etmelisiniz. Yaşı yeterince büyükse tedaviyi kendisi de yapabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*