Devlet Hastanelerinden Muayene Ücreti Alınır mı ?

Çok hasta da olsanız, küçük bir probleminizde olsa hastaneye gittiğinizde muayene sonrası doktorun verdiği ilaçları almak için eczaneye uğrarsınız. Eczacı sizden hiç hesapta olmayan bir miktar parayı muayene ücreti adı altında ister ve şaşırırsınız. Sizden alınan bu para muayene ücretidir ve gittiğiniz sağlık kuruluşu ister özel ister devlet bünyesinde bir kuruluş olsun sizden muayene ücreti adı altında bir miktar para alınacaktır.

Muayene Ücreti Ne Kadar Çıkar

Sadece sağlık ocaklarında ve aile hekimliklerinde muayene katkı payı alınmaz, fakat devlet hastanelerinde vergi gibi düşünülen bir muayene ücreti alınır. Her muayene için yapılan girişlerde 6 türk lirası alınır. Bu ücreti hastane sekreterine direkt vermezsiniz fakat bu sizin kayıtlarınıza geçer ve eczaneden ilaç alırken karşınıza çıkar. Siz bu ücretleri muayene ücreti adı altında alınan hizmet parası sansanız da aslında bu muayene olduğunuz her bir doktor için ödenmesi gereken muayene katılım payıdır. Eczanelere ödediğiniz bu paraları eczane kendi kasasına aktarmaz. Sizden alınan muayene katkı paylarını eczane SGK’ ya geri öder.

2018 Muayene Ücretleri

2018 yılı için belirlenen muayene katılım payı ( muayene ücreti ) 6 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Özel hastaneler, klinikler ve muayene için gidilen tüm özel kuruluşlarda muayene başına 15 Türk Lirası alınır. 15 tl’den fazla ise bu hastaneden kaynaklı bir fiyat artışıdır. Her özel hastane kendi fiyat listelerini kalitesine ve hastanede kullandığı malzemelere, çalışanlarına ve yaşının üzerindeki herkes muayene oldukları doktorlarına göre belirler.

Muayene ücreti herkes den alınır mı ?

Gerçek şu ki 18 yaşından büyük olan herkes ister özel ister devlet hastanesinde muayene olsun muayene katkı payı adı verilen bu ücreti ödeyeceklerdir. Bu ücret emeklilerin emekli maaşlarından kesilmektedir. 18 yaşından büyük olup da sigortası olmayan bireyler ise sigortasına bağlı olduğu kişilerin maaşlarından kesintiye uğrayacaktır. Muayene ücreti herkes den alınmaktadır. Yeşil kartlı hastalardan da alınmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*