Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır

Halk dilinde tartar olarak bilinen diş taşı dental problemler arasında yer almaktadır. Dişte oluşan bu sert yapılar dişte biriken bakterilerin uzun süre orada kalması ile birlikte oluşmaktadır. Dişlerin düzenli olarak günde en az 2 defa fırçalaması ve bir defada diş ipi ile temizlenmesi gerekmektedir. Tüm bireylerin yılda iki kez diş hekimine hasta ya da değil kontrol için gitmesi gerekmektedir. Dişlere ve diş eti sağlığına önem verilmesi şarttır. En temiz ağızlarda bile bakteri bulunması nedeni ile diş taşı oluşumu kaçınılmaz olmaktadır. Dişlerdeki sarı renkli ve yapışkan tabaka yemek artıkları nedeni ile birikme yapmaktadır. Diş taşı temizliği yapılmazsa eğer zamanla diş ve diş etlerinde ciddi sorunlar oluşabilmektedir.

DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ

*Diş taşı oluşumundan sonra dişlerin fırçalanması ve temizlenmesi zorlaşmaktadır. Diş fırçası dişlerde temas etmesi gereken noktalara ulaşamamaktadır. Temizlenemeyen bakteriler nedeni ile dişlerde çürüme oluşmaktadır. Bu da zamanla diş kaybına neden olmaktadır. Diş taşı temizliği diş çürüklerinin önüne geçilmesi konusunda çok etkilidir.
*Diş eti hastalıklarının önlenmesinde etkilidir. Diş taşı temizliğinin yapılması sayesinde rahatsız edici bir görünümden kurtulmak mümkündür.

DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ EVDE NASIL YAPILIR ?

Diş taşı temizliğini yaptırmak için uzman hekime başvurabilirsiniz. Ama evde kendinizin yapabileceğiniz bazı teknikler bulunmaktadır. Evde yapabileceğiniz yöntemler aşağıda yer almaktadır.

*Dişlerinizi düzenli olarak doğru yöntemler ile fırçalayın.
*Florürlü diş macunu kullanımı diş taşlarının temizlenmesinde çok etkili olmaktadır.
*Bir yemek kaşığı karbonat ve tuz ile dişlerinizi fırça yardımı ile ovun.
*Yatmadan önce dişlerinizi portakal kabuğu ile ovun ve sabah uyanınca ağzınızı yıkayın.
*Yemek yeme işleminizin ardından sert kabuklu meyve sebze tükettiğinizde dişlerde oluşan plaklar ve bakteriler temizlenmektedir.
*Susam çiğneyerek dişlerinizi fırçaladığınızda diş taşlarından kurtulabilirsiniz. Susamı yutmadan yaptığınız fırçalama sayesinde diş taşlarından kolayca kurtulabilirsiniz.
*Tek seferde dört adet inciri ağzınıza atarak yavaşça çiğnemelisiniz. Plak oluşumun önüne geçerek diş taşlarından korunabilirsiniz.
*Baharatlı yiyecekler tüketebilirsiniz.
*Yumuşak şekerlerden ve dişe yapışan yiyeceklerden uzak durun.
*Tüm bu uygulamaların dışında yine de diş taşı sorununuz varsa eğer uzman hekimden randevu alabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*