Dişim Kırıldı Kökü Kaldı Ne Yapmalıyım

Bir süredir birden fazla yorumda aynı sorundan bahsedildiğini görünce nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini anlatmaya çalışacağım. Dişiyle çok sorun yaşamış biri olarak öncelikle söylemem gerekiyor ki diş sorunlarınızı ertelemeniz pek sonucu değiştirmez. Aksine sorunların büyümesine, diş ağrılarına, ağız kokularına, acılara, uykusuz geçen gecelere ve hatta zevk alınmadan kalktığınız yemek masalarını beraberinde getirir. Dişiniz kırıldı ve kökü kaldıysa bu durumun çözümünü bir diş hekiminde aramanız gerektiğini belirtmekte fayda var.

Dişim Kırıldı Kökü Kaldı 

Bu konuda diş hekiminiz size birkaç farklı şekilde yardımcı olabilir. Genellikle bir dişin kökü kalması ve üst kısmının komple kaybolması gibi durumlarda porselen diş ile kaybettiğiniz dişin yerini alan gerçekçi bir diş yapılabilir. Diş kökü ulaşılamayacak kadar derinde kaldıysa ve çekilmesine gerek varsa acı yaparsa küçük bir operasyonla diş kökü oradan çıkarılabilir.

Böyle bir durumun ortaya çıkması halinde ise öncelikle sağında ve solunda bulunan dişlerden destek alınarak oraya başka bir porselen diş ilave edilebildiği gibi uygun zamanın geçmesi beklenerek implant uygulamasına da başlanabilir.

Doğrusunu söylemek gerekirse diş kaybı durumunda implant uygulamaları kadar gerçekçi ve kesin sonuç veren başka bir uygulama olmadığını söylemek gerekmektedir. Özelliğini kaybeden diş kökünün yerini titanyumdan yapılan bir yapay diş kökü oluşturularak üzerine porselen dişin oturtulmasının sağlandığı uygulamadır.

Dişim Kırıldı Diş Etim Şişti

Bu sorunun temel nedeni ise diş kırılırken diş etini ezmiş ve zarar vermiş olabileceği gibi iltihap kapmış yada apse yapmaya başlamışta olabilir. Diş etinin şişmesi acısının artmaya başlaması gibi bir oluşmaya başlarsa çok zaman kaybetmeden bir diş hekimine başvurmanız gerekebilir. Aksi takdirde süreç uzayabilir ve istenmeyen başka durumlarda oluşabilir. Diş sorunlarının tedavisi için doğru çözümü internette aramak yerine bir diş hekimine başvurmakta arayabilirsiniz. Sağlık için atılması gereken en mantıklı adımlar orada olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*