Doğum Kontrol Hapı Nedir, Nasıl Kullanılır, Zararları

Öncelikle doğum kontrol hapları konusuna değinmeden önce doktor tavsiyesinin önemini belirtelim. Kulaktan dolma bilgilerle bir doktora danışmadan kesinlikle doğum kontrol ilaçlarına başlamamak gerekmektedir. Burada yer alan bilgiler tamamen genel bilgilendirme amacı taşımaktadır. Kullanım konusunda tavsiye almak için bir doktordan yada sağlık kuruluşundan bilgi almanız gerektiğini belirtelim.

Doğum Kontrol Hapı Nedir

Yaygın olarak kullanılan ve doktor tavsiyesi ile adetin ilk günü başlanan bir doğum kontrol yöntemidir. Mevcut yöntemlere göz atıldığı zaman sık kullanıldığını söylemek gerekebilir. Doğum kontrol hapları doktor tavsiyesine bağlı olarak 21 tablet içeren doğum kontrol hapları ve 28 tablet içeren doğum kontrol hapları olarak iki başlık içerisinde incelenebilir. 28 günlük hapın 21 günlük haptan farkı ise demir ilaveli tablet olmasıdır. 28 günlük tabletlerde özellikle son 7 günün boş olduğunu bilmek gerekmektedir.

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Kullanımı oldukça basittir. Ok yönünde gün atlanmaksızın kullanılması gerekmektedir. 28 günlük haplar içinde son 7 günün haplarının boş olduğunu göz önüne alarak sıranın bozulmaması gerektiğini önemsemek gerekir.

  • Doğum kontrol haplarının kullanılmasında aşağıda yer alan bilgilere göre hareket etmenin son derece önemli olduğunu söyleyelim.
  • Doğum kontrol hapının kullanımına başlayacağınız günü ve saati siz belirleyin ve ihmal etmeyin.
  • Günün aynı saatinde doğum kontrol hapını alın.
  • 21 günde kutuyu bitirin.
  • Kutuyu bitirdikten sonra bir haftalık ara verin.
  • Adetin başladığı zamana dikkat etmeden bir haftalık ara sonrası ikinci kutuya başlayabilirsiniz.
  • Birinci kutunun bitiminden sonra verilen bir haftalık aranın son derece önemli olduğunu unutmayın.

Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Bırakılmalı

Biraz önce de belirttiğimiz gibi doğum kontrol hapları 21 günlük kullanım sonrasında muhakkak 7 gün ara vermek gerekmektedir. 21 gün boyunca kullandıktan sonra o bir haftalık süre içerisinde kişide adet görülmesi beklenir. İkinci kutuya devam edilmek istenirse adet görüldüğü zamana dikkat etmeden 7 günlük sürenin sonunda ikinci kutuya başlanabilir.

Doğum Kontrol Hapı Unutulursa

Yazımızın başında da değindiğimiz gibi doğum kontrol ilaçları son derece etkilidir. Bu sebepten kullanılan günün değil kullanılan saatin bile koruyuculuğa etkisi bulunduğu unutulmamalıdır. Bu sebepten bir gün unutulması durumunda hapın aynen alınması ve sonradan o saate göre kullanılmaya devam edilmesi gerekir. İki gün doğum kontrol hapını almayı unutursanız hapın etkisinin kaybolacağı unutulmamalıdır. Böyle bir durum ortaya çıkarsa prezervatif gibi farklı bir korunma yöntemi denenebilir yada bir doktordan/sağlık kuruluşundan destek alınabilir.

Doğum Kontrol Hapı Adetin Kaçıncı Günü Başlanır

Doğum kontrol hapını kullanmaya doktor tavsiyesi ile adetin ilk günü başlanmaktadır. İkinci kutu kullanımda ise ilk kutuyu takip eden ve ara olarak görülen 7 günün sonunda başlanacağını söyleyebiliriz. Bunun dışında beklenmeyen bir etki görüldüğünde zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız son derece önemlidir.

Doğum Kontrol Hapı İle Saç Uzatma

Aslına bakarsanız yazımız ile doğrudan ilişkisi bulunmasa da sık sorulan bir soru olduğu için doğum kontrol hapı saç uzatma ve bakımı konusunun altını çizmek istiyoruz. Halk arasında doğum kontrol hapı ile saç uzama hakkında çok ciddi yorumlar yapılsa da bu konuda bilimsel bir araştırma sonucu bulunmamaktadır. Bunun dışında uzmanlar doğum kontrol haplarının saçı tedavi edici özelliği olduğunu belirtmektedir. Aynı şekilde yapılan araştırmalar sonucunda saç dökülmesini önlediğini düşünülmektedir. Gerçekliğinin kesinleşmesi için daha fazla araştırma sonucuna göz atmak gerektiğini söyleyebiliriz.

Eczanelerde ki Doğum Kontrol Hapları

Eczaneler de bir çok doğum kontrol hapı reçetesiz olarak satılmaktadır. En bilinen ilaçları aşağıda ki listeden kontrol edebilir, tıklayarak gerekli bilgileri görebilirsiniz.

Yasmin Tablet

Yazz Tablet

Diane 35

Climen Tablet

Qlarista Tablet

Ginera Tablet

Microgynon Tablet

Miranova

Leverette

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*