Eczanede Fiyat Farkı Neden Alınıyor ?

Herhangi bir kronik rahatsızlığınız bulunuyorsa, bu en basitinden bir soğuk algınlığı olabilir. Hastaneye giderek bir doktora muayene oldunuz ve size bir reçete verdi. Bu reçete ile beraber eczaneye gittiğiniz takdirde, ilaçları alırken sizden ilaç fiyat farkı adında bir ücret talep edilebilir.

İlaç fiyat farkı, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çıkarılmış olan eşdeğer ilaç uygulaması ile kullanılmakta olan ilaçlardan oldukça büyük oranlarda farklar çıkartabilir. Bu uygulama ile devlet, ilaçlar arasındaki en uygun olana göre belirler. Eğer sizin kullanmakta olduğunu ilaç, en uyguna göre daha pahalı ise bu farkı siz ödersiniz. Örnekle açıklayacak olursak, sizin kullanmakta olduğunuz ilacın ücreti 30 TL ise, devlet 25 TL’sini öder ve siz o ilacı almak istediğinizde 5 TL gibi bir fiyat farkı ödemek zorunda kalırsınız. Eğer fiyat farkını ödemek istemezseniz, o ilaca eşdeğer olan başka bir ilaç tercih edebilirsiniz.

Raporlu İlaçlardan Fiyat Farkı Alınır mı

Bu problem, raporlu olan hastalar içinde aynıdır. Uzun seneler boyunca kullandığınız tansiyon, şeker, kalp vb. gibi bir ilacınız bulunuyorsa, yıllardır herhangi bir ücret ödemeden alıyor olabilirsiniz fakat yeni gelen uygulama ile beraber sürekli kullandığınız ilaçlarda fiyat farkı ile karşılaşabilirsiniz. Raporlu olarak kullanmakta olduğunu ilaçlarda fiyat farkının çıkması, yukarıda anlatmış olduğumuz gibi en uygun fiyat esas alınarak sizin kullandığınız ilaç daha pahalı ise, aradaki farkı söz ödersiniz. İlaç raporlu olsa dahi fiyat farkı çıkabilir ve bu durumda dilerseniz eşdeğerde olan ilacı satın alabilirsiniz.

Fiyat Farkı Uygulaması

Bu fiyat farkı uygulaması, her ilaç için geçerli olmamakla beraber, bazı ilaçlara kurumlar sabit bir fiyat öder. Bu fiyat ise ilacın olması gereken fiyatlardan daha düşüktür. Yapılmış olan anlaşma ile kurum ilaç fiyat farkı adıyla bir miktar belirler ve bu ücret hastadan talep edilir. Maaştan kesinti yapılmaz.

Unutmamalısınız ki, reçetede yazılan ilaç yerine eşdeğerleri olan ilaç kullanmak, yanlış ilaç kullandığınız anlamına gelmez. Reçetede yer alan ilaç ile aynı özellik ve tedavilere sahip fakat fiyat, firma ve isim bakımından farklılık gösterir. Daha ayrıntılı bilgi edinmek için yakınınızdaki eczaneye danışabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*