Ella Adet Düzenini Bozar Mı

Korunmasız cinsel birliktelik sonrasında, istenmeyen gebeliklerin önlemlerinin alınması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda ise, en sık tercih edilen yöntemlerin başında gelen ertesi gün hapı kullanma alışkanlığı, sağlıklı bir yöntem olması ile birlikte olası istenmeyen kürtajların da önüne geçmektedir. Ella ertesi gün hapları arasında olan en güvenilir haplar arasında gelse dahi, bazı kadınların bünyesinde kişiden kişiye değişen farklı durumlar görülebiliyor. Bunlardan en önemlisi ise, cinsel birliktelik sonrasında kullanılan ertesi gün hapı, adet düzensizliğine yol açar mı korkusudur. Durum pek böyle olmasa da zaman zaman psikolojik durumlardan dahi düzensizlik meydana gelebilir. Bu yöntemde hamilelikten %99 korunma sağlanmış olsa dahi, kadınlardaki düzensizlik korkusu başlıca tedirginlikler arasındadır.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlı olarak yazılmıştır. Herhangi bir tedavi veya reçete içermemektedir. Cinsel hastalıklarınız için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Adet Düzeni ve Ella

Korunmasız şekilde gerçekleştirilen cinsel birliktelik sonrasında, önemli ölçüde düşüncelerde dahi olmak üzere düzen bozukluğu gerçekleşebilmektedir. Fakat ertesi gün hapları kesin ölçüde adet düzensizliğini olumsuz yönde etkilememektedir. Ertesi gün hapı kullanana bayanların adet döngüsü, normalde 28 günde bir iken farklılık görünmeden aynı düzende de ilerleyebilmektedir. Cinsel birliktelik sonrasında, kullanıldığı durumlarda, ilk aylarda meydana gelebilecek düzensizlik oluşması oldukça normal bir durumdur. Yumurtalık ve rahim duvarı kontrol altına alındıktan sonraki ilk adet döneminden sonraki süreç, yine normalinde seyrettiği gibi olması gerekir. İlk görülen adet kanaması, gününden önce veya sonra gelmiş ise kalıcı bir adet düzeni bozulması veya rahatsızlığı anlamına gelmemektedir. Uzun zamanlar kendini tekrar eden düzensizlikler de ise, mutlak suretle doktor kontrolüne ihtiyaç vardır.

Kalıcı Düzensizlik Yapmayan Haplar

Ertesi gün hapının cinsel temas sonrasından en geç 120 saat içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Direkt olarak yumurtalıklara orantılı bir şekilde çalışması nedeni ile hap kullanılan zaman içerisindeki ilk kanamanın düzensiz gelmesi, müdahalenin normal olarak yapılmasından kaynaklanmaktadır. İlk ay damla halinde veya hafif akıntı şeklinde kanamalar meydana gelmesi, kalıcı bir düzensizliğin olacağı anlamına gelmemektedir. Kişilerin bünyesine göre değişiklik gösteren bir durum var ise, ortaya çıkmamış herhangi bir sorun ertesi gün hapı kullanımında kendini belli etmiş ise, bu da düzensizliği sağladığı anlamına gelmemektedir. Genel olarak erken adet bitimi sonrasında birliktelik meydana gelmemişse, hapların kullanımından birkaç gün içerisinde adet kanaması meydana gelir.

1 yorum

  1. ella kullandim adetim bir bucuk ay gecikti simdi oldu ama ilk bir hafta leke gibi oldu bazen hic olnadi sonrasinda normal kanama bqsladi ama bitmiyor on gun oldu ne yapmaliyim lufen yardim edin daha once hic boyle bisey olmazdi

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*