Ella Ertesi Gün Hapı Adeti Kaç Gün Geciktirir

Ella, son zamanlarda çok sık tercih edilen ertesi gün hapıdır. Yazımızı yayınlamaya başlamadan önce bu hapın bir doğum kontrol ilacı olmadığını ve sadece acil durumlarda doktor tavsiyesi ile yada eczacınıza danışarak alınması gerektiğini belirtmek istiyorum. Hormonal bir ilaç olduğu için vücudunuzun hormon dengesinin bozulmasına neden olabilir.

Ella Ertesi Gün Hapı Adeti Geciktirir mi

Öncelikle bu hapı doktor ve eczacı tavsiyesi ile prospektüsünde belirtildiği gibi kullanmanız gerekmektedir. İlacı içtikten sonra kusma yaşanmadıysa, süre 120 saati çok geçmediyse (ki genellikle ne kadar erken alırsanız gebeliği engelleme olasılığı o kadar artacaktır.) gebeliği önleme olasılığının %98 civarında olduğu söylenebilir.

Evet hormonal bir ilaçtır dolayısıyla her bünyenin hormon dengesi farklılık göstereceği için bazı bünyelerde adeti geciktirebilmektedir. Yine de bu ilacı içtikten sonra adet görememenin pek beklenen bir etki olmadığını belirtmek gerekiyor! Yalnız her bünyenin hormonal dengesi farklı olduğu için bu durumda çok panik yapmamak gerektiğini düşünmekle birlikte emin olmak adına gebelik testi yaptırmanızı gerekebilir.

Ella Adet Gecikmesi Yapar mı

Öncelikle ella ertesi gün hapı prospektüsünde adet gecikmesi olabildiği yazıyor. Hormonal duruma göre 1 – 2 gün ila 15 günlere varan adet gecikmeleri de çok sık karşılaşılan bir durumdur. İlacın prospektüsünü okumak çok alışkanlığımız değildir. Beklenmeyen bir etki görülmesi durumunda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Böyle bir durum olması halinde de doktorunuza başvurabilirsiniz.

Birden fazla hekimle bu konu hakkında konuştuğumuz zaman çoğunlukla ortak cevaplarla karşılaştık. Ertesi gün hapı adet gecikmesi yapar mı? Normal şartlar altında yapmaz ama beş güne kadar gecikme çok sorun olarak kabul edilmiyor. Yine de bir gebelik testi yaparak soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Adetim Gecikti Ne Yapmalıyım

  • Öncelikle panik yapmayın.
  • 1-2 gün ila 15 güne kadar gecikmeler olduğu bilinmektedir.
  • Ertesi gün haplarını kullananlarda sıcak basması, bunaltı gibi hisler görülebilir.
  • Basit bir idrar testi yapmanızı öneririm.
  • Adetiniz gereğinden fazla gecikirse bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Ella adet gecikmesi ne kadar sürer

Sitemize gelen yorumlara göre adet gecikme süresi 20 güne kadar olabilmektedir. Bu durum kişiden kişiye göre değişir. Bazı bireylerde 3-4 gün geç gelebildiği gibi bazılarında ise 15 20 günü bulabilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*