Ella Ertesi Gün Hapı Kilo Aldırır mı ?

Halk arasında ertesi gün hapı olarak bilinen Ella, acil doğum kontrol ilacı olarak kullanılmaktadır. Her yıl birçok kadın istenmeyen gebelikler sonucunda bebeklerini aldırmaktadır. Korunmadan girilen cinsel ilişkiler her an hamile kalma riski taşımaktadır. Bu durumda kullanılacak olan ertesi gün hapları her eczanede satılmaktadır ve bu sayede bebek aldırmak gibi durumlar da engellenmiş olmaktadır.

Ertesi gün hapı olan ella, doğum kontrol yöntemlerinden biridir ve korunmadan gerçekleştirilen cinsel birlikteliklerde hamile kalma riskini ortadan kaldırır. Normalde doğum kontrol hapı kullanan kişiler, cinsel birliktelik esnasında doğum kontrol hapı almayı unuturlarsa, ella ertesi gün hapını kullanarak istenmeyen gebeliği engellemektedir.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlı olarak yazılmıştır. Herhangi bir tedavi veya reçete içermemektedir. Cinsel hastalıklarınız için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Ella Nasıl Etki Eder ?

Bu hapın içerisinde kadınlarda bulunan bir hormon olan progesteron hormonu bulunmaktadır. Bu hormon kadınlardaki yumurtanın erkeklerin spermi ile birleşip döllenmesini engellemektedir. Yumurtanın kendisini eterusa gömmesine sebep olur ancak 1 kere bile döllenmiş olan yumurta eterusa dönüşse de hamilelik gerçekleşir. Korunmasız ilişkiden sonra 5 güne kadar içilen ella hapları gebeliği önlemektedir. Ancak 5 günden sonra içilen Ella ertesi gün hapının hiçbir etkisi olmaz.

Ella beyaz renkte yuvarlak şekilde bir tablettir. Korunmasız gerçekleştirilen ilişkiden sonra en kısa zamanda kullanılmalıdır. Ella ertesi gün hapı, ilişkiden 12 saat sonraya kadar alındığında % 90 oranında gebelik oluşturmaz. Daha geç alındığında ise hamileliği engelleme yüzdesi % 50’dir. Bu nedenle ne kadar erken alınırsa o kadar çabuk gebeliği engeller.

 Ella Tabletin Yan Etkileri

Ella ertesi gün hapı, bazı yan etkilere sebep olmaktadır. Bazı kişilerde baş ağrısına, hafif şekilde kanamaya, mide bulantısına ve karın ağrısına sebep olmaktadır. Ella ertesi gün hapı kullanıldıktan sonra regl günü aksayabilir veya erken regl olmaya sebep olabilir. Bu normal bir durumdur. Ancak regl 5 günden daha fazla geciktiyse doktora görünmek gerekir.

Ella hapı kilo aldırır mı

Ella hapı kullanan kişilerin en merak ettiği sorunlardan biri de kilo aldırıp aldırmadığıdır. Doğum kontrol haplarının hepsinde, progesteron hormonu vardır. Bu hormon vücutta su ve tuz tutulmasına sebep olduğu için, ödem ve şişlik oluşturmaktadır. Östrojen hormonu beyindeki açlık merkezine etki eder ve iştahı artırır. Buda durumunda kilo almaya sebep olduğu düşünülmektedir. Bir problem yaşanması durumunda hekiminize danışmanız gerekmektedir..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*