Ella Ertesi Gün Hapı Süte Geçer mi?

Cinsel sağlık alanında ertesi gün ilacı olarak tabir edilen ella gibi korunma hapları oldukça fazla kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır. Kullanımına oldukça dikkat edilmesi gereken ertesi gün hapları, düzenli kullanmaması gereken ilaçlardır. Bu anlamda tıp dünyasının ünlü hekimleri ertesi gün haplarının bir yılda en fazla üç veya dört adet kullanılması gerektiğinin, daha fazla ilaç kullanımın oldukça zararlı yan etkilere neden olabileceğinin altını çizmektedir. Bayanların normal günlerinde bile kullanımında oldukça büyük bir titizlik göstermesi ve en son çare olarak kullanılması gereken ertesi gün hapı özellik ile doğumdan sonra emzirme döneminde bulunan bayanlar ve çocukları için büyük bir risk teşkil etmekte ve kullanılmaması gerektiği devamlı olarak dile getirilmektedir. Peki, doğum sonrasında çocuğunu emziren bayanların ertesi gün hapı kullanımında hapın etkileri süte geçer mi ve etkileri nelerdir?

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlı olarak yazılmıştır. Herhangi bir tedavi veya reçete içermemektedir. Cinsel hastalıklarınız için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Ertesi Gün Hapının Etkileri Süte Geçer mi?

Bayanlarda ertesi gün hapının etkileri oldukça fazladır. Bu etki hap kullanımından sonra üç gün kadar kendisini göstermektedir. Bu etki baş dönmesi, kusma, ishal ve mide bulantısı gibi pek çok semptom ile kendisini gösterebilmektedir. Olgun bir bireyde bile bu kadar büyük etkileri bulunan ertesi gün hapının etkileri, henüz bünyesi savunmasız olan bebek ve çocuklarda oldukça büyüktür. Emziren annelerin ertesi gün hapı kullanımından sonra çocuklarını emzirmeleri halinde tüm bu etkiler anne sütünden direkt olarak çocuğa geçmektedir. Bu  anlamda emziren annelerin ertesi gün hapı aldıktan sonra çocuklarını emzirmemeleri gerekmektedir.

Ertesi Gün Hapının Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Ertesi gün haplarının bazıları içerisinde yalnızca progesteron hormonu bulunurken, bazı erken doğum haplarında hem östrojen hem de progestoren hormonu bulunmaktadır. Bu hormonların etkileri özellik ile çocuklarda oldukça büyük yıkıcı etkileri bulunmaktadır. Özellik ile ertesi gün haplarının kullanımından sonra emzirilen çocuklarda çok büyük yan etkiler gözlenmektedir. Bu anlamda en büyük risk teşkil eden yan etkiler arasında çocuğun gelişimini ve büyümesini etkileyen hormonlarda bozukluklar meydana gelmesi, kalp ve organ yetersizlikleri, zihinsel gelişimde meydana gelen hasarlar söz konusu olmaktadır. Bu nedenle ertesi gün hapı kullanımından sonra anneler kesinlik ile çocuklarını emzirmemelidirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*