Ella Kullanımı Sonrası Emzirme

Doğum kontrol haplarından çok daha farklı bir yapıya sahip olan ertesi gün hapı korunmasız bir cinsel birlikteliğin ardından kullanılması gereken ilaçtır. Cinsel ilişkiden sonra ne kadar hızlı alınırsa ertesi gün hapı o kadar çok etkili olmaktadır. Cinsel birleşme sırasında doğum kontrol hapı kullanılmaması ya da yetersiz kalması durumlarında tercih edilen en etkili haplardan birisi ella olmaktadır. Bu gibi istenmeyen gebelik durumlarında Kadın Doğum Uzmanına başvurmak ya da acil olarak en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gerekmektedir.

Hamilelik durumu gerçekleşmişse eğer ella bebeğe zararı olmayan bir haptır. Ella ilacı kullanılması gerektiği durumlarda kadınların emzirmek zorunda oldukları bir bebekleri varsa eğer ilacın zarar verip vermediğini düşünmek zorundadır. Emzirme döneminde ella ertesi gün hapı kullanımı doktorlar tarafından önerilmemektedir.

EMZİRİRKEN ELLA KULLANIMI HAKKINDA BİLGİLER

Ella ilacı kullanımı ile birlikte bebeğin emzirilmesi ile ilgili net olarak kesin bilgiler bulunmamaktadır. Yüksek etkili hormonal bir ilaç olması nedeni ile Ella kullanımı sırasında çok dikkatli olunması gerekmektedir. İlacın yan etkilerinin olup olmadığı konusunda bilgiler okunmalıdır. Anne sütüne geçme özelliği göstermesi nedeni ile annelerin bir hafta boyunca bebeklerini emzirmemesi gerekmektedir. Eğer ella kullanımı gerekiyorsa mutlaka uzman doktora başvurulması gerekmektedir. Doğum kontrol yöntemlerinden en doğru ve en etkili olanın kullanılması için uzman doktordan bilgi alınması gerekmektedir. Ertesi gün hapının istenmeyen bir gebeliğe meydan verilmemesi adına cinsel ilişkiden sonra 3 gün içerisinde kullanılması gerekmektedir.

ERTESİ GÜN HAPI KULLANIMI SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kadınların ella ertesi gün hapı kullanması gerekiyorsa eğer mutlaka doktor kontrolünde kullanması önerilmektedir. Ella’ nın doğum kontrol hapı olarak kullanılması önerilmemektedir. İlacın yan etkilerinin olma olasılığı düşünülmeli ve dikkatli bir şekilde kullanımı sağlanmalıdır. Vajinal kanamaların olduğu dönemler içerisinde ella hapı kullanılması önerilmemektedir. Emziren anneler için üretilmiş olan ve anne süte geçmeyen doğum kontrol haplarının kullanılması gerekmektedir. Ella ertesi gün hapının anne sütüne geçiyor olması nedeni ile anneler tedirgin olmaktadır. Bu tedirginliği yaşamamak adına doğum kontrol yöntemlerinin doğru olarak kullanılması gerekmektedir. Yine de buna rağmen yaşanan gebe kalma riski durumlarında ella kullanımı ile gebelik önlenmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*