Ellerde Şişkinlik Ve Kaşıntı Neden Olur

Vücudun herhangi bir bölümünde kaşıntı ve şişkinlik sorunları sık sık görülmektedir. Vücutta su toplanması olarak görülen şişkinlik ödem olarak tabir edilmektedir. Ellerde yaşanan kaşıntı ve şişkinlik durumlarının pek çok sebepleri bulunmaktadır. Belirtilerin ve şikayetlerin göz önünde bulundurulması ve hastalığın ne olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir.

Ellerde görülen kaşıntının en önemli sebepleri arasında egzama, mantar, uyuz, böcek sokması ve alerjik enfeksiyonlar bulunmaktadır. Cilt sorunlarının tamamında şişme, kızarıklık, kaşıntı ve küçük küçük kırmızı kabarcıklar olmaktadır. Kremler ile kaşıntının ortadan kalkması mümkün olmaktadır. Bazı durumlarda ise oral yoldan ilaç kullanılması gerekebilmektedir. Yaygın bir alerjen durumun yaşandığı zamanlarda da kaşıntı olabilmektedir. Teşhislerin tam olarak doğru bir şekilde konulması için tıbbi olarak yardım alınması gerekmektedir.

ELLERDE KAŞINTIYA YOL AÇAN NEDENLER

Ellerde kaşıntı olması başlı başına bir hastalığın belirtisi olmamaktadır. İçeriden ya da dışarıdan kaynaklanan sebepler ile kaşıntı sorunu ortaya çıkabilmektedir. Ellerde kaşıntının sebepleri aşağıda yer almaktadır.

1-) Ellerde Kuruluk: Ellerin kuru olması ve nemsiz kalması durumlarında ellerde kaşıntı durumları oluşmaktadır. Ciltte oluşan rahatsızlık nedeni ile kaşınma hissi ortaya çıkmaktadır.
2-) Kontakt Dermatit: Boya, sabun ve sarımsak gibi dış etkenler nedeni ile ellerde yaşanan kaşıntıya  sebep olabilmektedir. Bu duruma Kontakt Dermatit denilmektedir. Deterjan gibi tahriş eden maddelerden uzak durulması gerekmektedir.
3-) Stres ve Anksiyete: Stresli durumlarda kaşıntı oluşmaktadır.
4-) Sistemik Bir Hastalık: Karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği gibi durumlarda oluşmaktadır.
5-) Vitamin veya Mineral Eksiklikleri: Vitamin ve mineraller düzenli olarak alınmadığında ellerde kaşıntı ve kızarıklık meydana gelmektedir.
6-) Enfeksiyon: Eldeki yaralarda kaşıntı olması enfeksiyon habercisi olabilmektedir.

ELLERDE YAŞANAN KAŞINTI NASIL GEÇER?

Dışarıya çıkmadan önce mutlaka ellerinize nemlendirici sürmelisiniz. Stres ve anksiyete nedeni ile yaşanan bir kaşıntı söz konusu ise antidepresan ilaç kullanılmalıdır. Ilık su ile banyo yapılması gerekmektedir. Günde en az 2 litre su içilmesi gerekmektedir. Bakım ürünlerine karşı alerjiniz varsa eğer dikkatli bir kullanım sağlanmalıdır. Pamuklu eldiven kullanılmalıdır. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirebilir ve sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz. Ellerde yaşanan şişkinlik, kızarıklık ve kaşıntı durumlarında mutlaka uzaman doktora başvurmalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*