Endojen İnsülin Salınımı Nedir

Tıp dilinde kullanılan terimleri anlamak biraz zor kabul ediyorum. Üstelik araştırma alanımız internet olduğunda ve pek çok site boş bilgilerle dolduğunda iyice çıkmaza girebiliyoruz. Hal böyle olunca bazı sorunların cevaplarının daha net anlaşılması için birden fazla cevap verilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Bu konuyu endojen insülin salınımı ile detaylı olarak açıklayacağım.

Endojen; içten gelen demektir. Burada endojen insülin salınımı denildiği zaman akıllara öncelikle vücudumuzun kendi içinde salgıladığı insülin miktarı gelecektir. Burada ikinci bir soru ortaya çıkıyor ki cevabını zaten biliyoruz.

Eksojen İnsülin Nedir

Endojenden yola çıkacak olursak eksojen kelimesinin de dış kaynaklı, dıştan gelen şeklinde açıklamasını yapabiliriz. Konuyu çok uzatmak istemiyorum, kısaca özetlememiz gerekirse endojen insülin vücudumuzun içinde üretilen doğal olansa eksojende şeker hastalarının dışardan almak zorunda kaldıkları insüline verilen genel isimdir. Dilerseniz şimdi bunların fonksiyonları hakkında bilgi verelim.

Endojen İnsülin Salınımı Nasıl Olur

Pankreas tarafından üretilir. Hücre – enerji ilişkisinin baş sorumlusudur. Enerji olmadığı zaman yaşam olmayacağı için düzenli insülin alımı olmaması durumunda da ölümle sonuçlanan bir durum ortaya çıkabilir.  

Asıl konu başlığımızdan çıkmamak adına insülin – glikoz, glikojen, tip1, tip2 – insülin etkileri gibi konu başlıklarına değinip daha da konuyu bulandırıp uzatmak istemiyorum. Sadece endojen insülin salınımında eksiklik olması durumunda eksojen/sentetik insülin almak zorunda kaldığımızı belirtmemiz yeterli olacaktır.

Endojen – Eksojen İnsülin İlişkisi

Bu yazıda biz çoğunlukla endojen iç kaynaklı eksojen dış kaynaklı olur şeklinde tanımlama yaptık. Sözlük anlamı itibariyle doğruydu. Vücut endojen insülin salınımını yapamazsa eksojen insülin almak zorunda kalır dedik. Şu tanımlamayı da yaparak konuyu noktalamak isterim:  Bazı durumlarda vücudun ürettiği insülin (endojen) yine vücut tarafından kabul edilmeyebilir. Yada yeterli bulunmayabilir. Böyle bir durum ortaya çıktığında sentetik insülin kullanmanız gerekebilir.

Bu durumun tespiti, uygulanması, takip edilmesi kesinlikle bir doktor kontrolünde yapılmalıdır!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*