Erkek Bebeklerde Testislerin Su Toplaması

Genellikle çocuk hastalıklarını ele aldığımız bu sitemizde en çok merak edilen konulardan biri de erkek bebeklerde inmemiş testis durumu olacaktır. Erkek bebeklerin üreme organlarında karşılaşılan inmemiş testis durumu ile ilgili sizler de merak ettiğiniz tüm bilgilere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Yeni doğan bebeklerde testislerin su toplaması

Erkek bebeklerde nadiren de olsa karşılaşılan bir durum olan inmemiş testis durumunda yapılması gereken muhakkak doktorunuzla görüşmeniz olmalıdır. Özellikle yeni doğan bebeklerde görülen inmemiş testis durumunda ilk 6 ay kadar testislerin inme ihtimali olduğu için beklenerek çocukların bu durumunun düzelmesi beklenir. Eğer ilk 6 aya kadar testisler inmezse 1 yaşına kadar testislerin yumurtalıklara indirilmesi için cerrahi müdahale gerekecektir. Bu hastalık durumunda eğer geç kalınır ve 10 ila 15 yaşlarına kadar beklenirse bu durumlarda ileriki dönemlerde kasık fıtığı, kanser, kanama ve buna benzer pek çok rahatsızlık durumuyla karşılaşılabilir. Kısırlık ile de karşılaşılarak çocuk sahibi olmaya engel olan bu durumun da erken tanı ve teşhis çok önemli olacaktır.

Erkek bebeklerde su fıtığı (hidrosel) ameliyatı

Erkek bebeklerde inmemiş testis durumu geçmediği durumda muhakkak ameliyat gerektiren durumlardır. 10 ya da 15 yaşına kadar sarkan durumlarda testislerin kalitesini yitirmesi durumunda ilerisi için çocuk sahibi olma ihtimali de düşecektir. Kısırlığa neden olma ihtimali olan inmemiş testis durumu kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken durumlardan biridir.

Su fıtığı kendiliğinden geçer mi

Erkek bebeklerde görülen inmemiş testis durumu, çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Nadiren görülen bu gibi durumlar aileler açısından can sıkıcı olsa da erken teşhis durumunda tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Özellikle gelişen teknoloji ile birlikte sağlık sektöründe de gelişmeler yüz güldürücü olurken ameliyatlardan daha iyi sonuçlar alınmaya başlanmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*